Wuwejův zápisník

Stanislav Petr Kovář: Robin - Deník poutníka

13.01.2021 23:10, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Robin – Deník poutníkaOpravdu velké zklamání. Kniha se tváří tak solidně, tvrdé desky, vázaná, fotky z lesa, vše opravdu jako deník poutníka. Navíc žádného exotického, žádné Santiago, ale hezky česká krajina.

Jenže je to iluze.

První kapitola popisuje jízdu autem, bouři, náraz a „ztroskotání“ hned další ale blouzní o zátěži přírody, Země:

Ale nejen to: zatěžovali jsme psychický systém celé planety, její duchovní rozměr, vnášeli spoustu lží, závisti, pokrytectví, přetvářky, pomluv a jiných nesmyslů do informačního pole Země, a toto pole pak nutně hledalo mechanismy, jak tyto informační špíny a šumy smýt. Nejprve v malém, lokálním měřítku, později globálně. Narušili jsme klima planety. Matko, odpusť nám to. (Str. 48)

O pár „dní“ později v balíčku, který měl doručit, najde skládací hůlku s vybavením pro přežití, a na vrcholu kopce zjistí že je na ostrově. Pak zase úvahy, potom… jsem to vzdal. Letmé prolistování mě v rozhodnutí knihu odhodit jen utvrdilo. Věci co dělá – myslím praktické – odbyde pár slovy, aniž by chtěl připustit, jak dlouho mohou trvat či jak obtížné jsou, případně jestli nejsou rovnou blbost (lžíce na hůlce jako lopatka na kopání příkopu); krajina je spíš snová – pomyslí na psa a pak ho najde; celé je to až neuvěřitelně povrchní.

K tomu fotky, kde autor vypadá zcela strojeně a nevěrohodně (str. 230):

Robin, str. 230-231

Rozčilovalo mě, když jsme googlil nějaké informace, že nemůžu najít o čem to vlastně je – a teď už to chápu. Celý ten počin je… divný.

Chtěl si asi napsat robinsonku, ale uniklo mu, že její kouzlo je v realističnosti a v umění poradit si. To že se po autonehodě probere na ostrově, a že mu deus ex machina sešle rambo hůlku plnou věcí na přežití, je krok přesně opačným směrem. Jako duchovní deník by to bylo méně špatné, úvahy ale působí nezrale. A samozřejmě překáží ta pseudorobinzonáda.

Zkrátka, ať se snažím jakkoliv, nenacházím nic doporučeníhodného.

Odkazy:

KOVÁŘ, Stanislav Petr. Robin - Deník poutníka. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-247-3346-3.

12345
1610575800000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online