Wuwejův zápisník

Jan Vojáček: Umění být zdráv

19.08.2020 22:42, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Umění být zdrávJméno MUDr. Jana Vojáčka můžete vidět v médiích poměrně často, je to jeden z moderních lékařů, kteří dávají věci do souvislostí, působí celostně, a vedle léčení se zabývají také propagací a osvětou. V jeho případě jde o funkční medicínu, kterou by charakterizoval:

Jako člověkovědu. Jako změnu přístupu. Jako změnu pohledu na to, co reprezentuje nemoc. Proto je jejím základem dostatek času na konkrétního člověka. Funkční medicína, které se dnes věnuji, v podstatě propojuje západní a východní medicínu; je založena na komplexním a individuálním přístupu. Výsledky jednotlivých vyšetření a měření zasazuje do kontextu života člověka a pak společně s ním hledáme, jak daný stav změnit. (Str. 58)

Zjistit celkový kontext je nezbytné:

Zajímá mě, jaké měl dětství, jestli se narodil přirozenou cestou nebo císařským řezem, jestli býval v dětství často nemocný, jestli maminka byla v době těhotenství ve stresu, nemocná, zda byl kojený, jestli se rodiče rozvedli, jaká prodělal očkování, jaké měl dospívání atd., čili v rámci možností si poskládám zásadní věci, které daného člověka formovaly. Většinou se během povídání o aktuálním stavu intenzivně věnujeme třeba poslednímu roku. Někdy ale třeba desetiletí anebo celému životu. Při tomto ohlédnutí je už většinou jasné, že člověk už delší dobu směřoval k nějakému zdravotnímu problému, s nímž nyní přišel. (Str. 64)

To hlavní je, aby člověk převzal zodpovědnost za svůj život a svoje zdraví:

Následně je ovšem potřeba, aby se dotyčný vydal na cestu změny. Není tedy pro každého, protože někomu víc vyhovuje jít si k lékaři pro léky. (Str. 58)

Kniha začíná souvislostí zdraví, nemocí a duše, tedy kapitolou Život jako cesta k naší duši. Předurčení, nalinkování osudu bez ohledu na individualitu, to se týká téměř každého člověka, a Jan Vojáček s tím má dost vlastních zkušeností. V jeho lékařské rodině se vždy sportovalo, a tak ho ani nenapadlo, že by něco mohlo být jinak. Vyrostl z něj vrcholový sportovec, ale vnitřní povinnost a snaha dostát závazkům stoprocentně ho velmi brzo začala ničit. Na stres a počínající onemocnění naštěstí zareagoval úspěšně, karmické prázdniny ho z toho dokázaly vytrhnout – na nějaký čas, než do toho vlaku zase začal naskakovat.

Od toho už řeč plynule pokračuje – intuice, stresové faktory a jejich vliv na zdraví, funkční medicína jako renesance moderní západní medicíny, digitální svět a odcizení, mít se rád, autoimunitní choroby, epigenetika, a tak dále a tak dále. Text je vlastně jeden dlouhý rozhovor, ptá se novinářka Věra Keilová, ale spíš jen nadhazuje, otázky tvoří osnovu nebo kostru. To hlavní jsou pochopitelně odpovědi.

Proti obsahu nemůžu nic namítat, zapadá do informací, které jsem už nasbíral jinde (mikrobiom, psychosomatika, … ), trochu mi ale vadil jazyk. Spousta pojmů na rozhraní s ezo („programy“, „být v hlavě“, „v dogmatu“), všechno takové aktivní a přitom klišovité („práce na sobě“, „maximálně důvěřuji“, „osobně“, „z mého úhlu pohledu“).

Zpočátku to pro mě bylo náročné hlavně v tom, že jsem teprve sbíral zkušenosti, ale protože mě to bavilo a byla to moje vášeň, rozjelo se to. Stále jsem přitom sledoval mnoho dalších informací, které se objevily, takže to bylo – a stále je – zároveň i velké dobrodružství. (Str. 61)

Na základě toho, co se jednou odehrálo v mojí ordinaci, jsem si ale mohl uvědomit, že moje sebehodnota, sebeuvědomění a sebeláska ještě nejsou ideální, ale k určitému posunu už došlo. Díky této situaci jsem zachytil svůj mentální vzorec a program, a tím jsem měl možnosti se z něj dostat, takže mě postupně přestává ovládat. (Str. 136)

A ještě jedna věc mi vyvolávala úsměv na tváři. Totiž pravidlo 72:28, podle Igora Orzhelskyiho, pro optimální poměr mezi harmonizujícími vstupy a stresory. Ta přesnost! V oblasti, kde nic není jisté a všechno souvisí se vším, je vyhodnocení na jednotky procent poněkud legrační… Paretovo pravidlo by nestačilo?

Ale to může být jen můj dojem a přecitlivělost na styl; informačně v knize najdete všechno, co je dnes aktuální (a co jsou doufám ty nejmodernější poznatky, nikoliv ty nejmódnější) v péči o zdraví, a v pěkně ucelené formě. Zkuste sami.

Odkazy:

nakladatelství CPress, Brno 2020, ISBN 978-80-264-3031-5, cena 349 Kč

12345
1597869720000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online