Wuwejův zápisník

Michelle Losekoot, Eliška Vyhnánková: Jak na sítě

30.07.2020 16:09, Wu | knihy | počítače | komentáře -

obálka knihy Jak na sítěSociální sítě, s výjimkou Twitteru, mi k srdci nepřirostly. Ne že bych se divil, introvert, samotář a poustevník – proč bych se měl chtít socializovat? To ovšem neznamená, že nechci sítím rozumět. Nová kniha od známých českých lektorek sociálních sítí (a obsahového marketingu) byla tudíž jasná volba.

Koncepčně kniha představuje čtyři pilíře, čtyři principy, na kterých musí stát každé vážně myšlené fungování firmy na sítích. Taková firma to nemá jednoduché:

My marketéři jsme ve výsledku na sítích kvůli tomu, abychom zaujali a prodali. Zatímco lidé je navštěvují s úmyslem zabít pár minut v čekárně u doktora, odpočinout si po náročném dni nebo se pobavit. (Str. 76)

Ale na sítích firma být musí, ať se jí to líbí, nebo ne, protože:

I když firma nemá oficiální profil na sociálních sítích, stejně už na nich dávno je. Jak to? Děje se tak v různých podobách:

  • osobní profily zaměstnanců.
  • potenciální zákazníci,
  • diskuse o vašich produktech a službách,
  • recenze na vaše produkty či služby,
  • zájmové skupiny, kde se sdružují nadšenci do souvisejících témat.

Nevýhody faktu, že se o vás lidé na sítích baví i bez vaší aktivní přítomnosti, jsou zřejmé. Nemůžete se nijak bránit, ohradit nebo vysvětlit komplikovanou situaci. Možná to za vás dokonce dělá konkurence, a logicky ne ve váš prospěch. (Str. 96)

Zmíněné pilíře jsou:

  • Zaujmi – Jak to funguje?
  • Naslouchej – Co musím vědět, než začnu?
  • Vyprávěj – Co tam mám dávat?
  • Vyhodnocuj – Jak poznám, že to funguje?

V knize jsou rozpracované opravdu do detailu. Dozvíte se o hlavních sociálních sítích, jejich principech, jak publikovat, kdy, a co, jaký jazyk používat a jaký ne:

Vyhněte se reklamním blábolům

Chlubíte se na sítích, že jste „mladá, dynamicky se rozvíjející firma s komplexní nabídkou služeb, vynikajícím lidským přístupem, flexibilitou a unikátními znalostmi“? Skvělé, gratulujeme: vůbec nikdo neví, co doopravdy děláte. Pokud zní váš příspěvek jako žádost o grant, přepište ho. (Str. 197)

Dočtete se o vyprávění příběhů, stanovování cílů a hlavně měření pokroku:

Než se vrhneme na to, která čísla pro vás hrají klíčovou roli, zastavíme se u nejhoršího ukazatele, jaký na sociálních sítích ve světě byznysu existuje. Držet se ho je stejně zrádné jako posuzovat kvalitu sdíleného obsahu podle toho, zda se líbí, nebo nelíbí vám samotným. Co je onou ošemetnou metrikou, při jejímž častém přepočítávání si spokojeně mnete ruce, případně jimi zoufale lomíte, aniž byste tušili, že je to past?! Tuhle nešťastnou metriku zná každý – je to počet fanoušků. (Str. 251)

A asi milion dalších věcí. Já se například mimoděk dozvěděl, co jsou to pikošky, resp. jak to ohavné slovo vzniklo.

Sdílejte pikošky

Dejte fanouškům „pikantní“ obsah, který nikde jinde nenajdou. Ukažte jim věci jako první, řekněte jim něco dřív než ostatním nebo s nimi sdílejte pikošky ze zákulisí. (Str. 182)

Ona je to zdrobnělá a familiární pikantnost!

Kniha je výborně zpracovaná i (typo) graficky; tipy, nadpisy, odrážky, vložené texty s poznámkami, grafy, tabulky, vše je zaměřeno na maximální soustředění pozornosti čtenáře

Jak na sítě, str. 168-169

Vlastně jako na oněch sociálních sítích. A stejně dobře se čte – což je myslím pro knihu o sítích ta nejlepší vizitka!

Odkazy:

nakladatelství Jan Melvil Publishing, Brno 2019, ISBN 978-80-7555-084-2, cena 399 Kč

12345
1596118140000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online