Wuwejův zápisník

Frances Dipper: Průvodce světem oceánů

18.05.2020 21:04, Wu | knihy | příroda | komentáře -

obálka Průvodce světem oceánůObrazovou encyklopedii, přestože je pro děti, jsem si koupil tuším kvůli jejímu přístupu. Líbilo se mi, jak se na oceány dívá různými pohledy a jak je bohatě ilustruje. Postupně tak projde základní geografické údaje, pohyby v oceánu, podívá se na jednotlivé ekosystémy (písečné pláže, skalní útesy, korálové útesy, lesy a louhy, slunné vody, hlubiny, zmrzlá moře… ), promluví o rovnováze, jednotlivých způsobech života (partneři a příživníci, umění přežít, zabijáci) a samozřejmě i o lidech a jejich vlivu (podmořská archeologie, úroda z moře, globální oteplování, oceán v ohrožení).

Každému tématu je věnovaná jedna dvoustránka, hlavní text je vlastně jen odstavec; vše ostatní jej doplňuje a slouží zároveň jako popis obrázků. Jako například str. 14-15 Skalní útesy:

Průvodce světem oceánů, str. 14-15

Hlavní text je tady doplněn tématy jako je pásmo odlivu, bezpečné skrýše, schopnost přílipek, svijnožců nebo hvězdic přichytit se (přisát) ke skále, výhody a nevýhody tůněk při pobřeží a jako zajímavost detail o hranáčovi šedém, který – ačkoliv je ryba – má na břiše přísavku také.

Nejzajímavější ovšem byla kapitola Zabijáci. Mořští hadi, čtyřhranka, chobotnice skvrnitá, perutýn, odranec, homolice, obrněnky, jedno zvíře lepší než druhé!

Kniha samozřejmě odpovídá svému zaměření na dětského čtenáře a informačně je poměrně chudá, přirovnal bych ji spíše k listování časopisem – to je ale v pořádku. Jako dárek pro dítě by to myslím byla dobrá volba.

Odkazy:

nakladatelství Slovart, Praha 2003, ISBN 80-7209-458-0, cena původně 199 Kč (ale myslím, že ji mám z Levných knih)

12345
1589828640000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online