Wuwejův zápisník

Yoshifumi Miyazaki: Shinrin-yoku

21.01.2020 21:00, Wu | knihy | komentáře -

obálka Shinrin-yokuShinrin-yoku, neboli lesní terapie pro zdraví a relaxaci, jak říká podtitul, je způsob, jak snižovat míru stresu, posílit imunitní systém a zlepšit si náladu. Terapeutické programy mívají podobu stezky lesem s řadou zastavení a aktivit, od obyčejné chůze a pozorování scenérie, přes relaxaci v závěsné síti, sezení, meditaci, prohloubené dýchání až po třeba chůzi se zavázanýma očima. Činnosti jsou to nenáročné, a spolu s konejšivým prostředím zvuků, vůní, světla a celkového prostředí lesa nepochybně dokáží člověka uvolnit.

Autor se výzkumu lesní terapie věnuje téměř třicet let. Za tu dobu se významně zlepšily i možnosti jak měřit míru stresu před a po absolvování lesních stezek, experimenty tak poskytují poměrně jasné výsledky. Používá měření mozkové aktivity (koncentrace hemoglobinu pomocí NIRS přes oblast čela), aktivity autonomního nervového systému (varaiabilita srdeční frekvence, tlak, puls), stresových markerů ve slinách (kortizol, alfa-amyláza), imunitní reakce.

A co zjistil? Jestli lesní terapie vůbec funguje, jestli má vliv na osoby s vysokým krevním tlakem, jestli je rozdíl mezi parkem a lesem, jestli mají vliv i jiné části přírody jako jsou pokojové květiny nebo bonsaje, aranžované květiny, jejich vůně nebo třeba vůně dřeva:

Naše výsledky potvrdily rozdíl mezi dvěma materiály, a sice, že vdechování vůně přirozeně vysušeného dřeva snižuje koncentraci okysličeného hemoglobinu v mozku, zatímco po vdechování vůně dřeva vysušeného působením tepla k žádným změnám nedošlo. To znamená, že vůně přirozeně vysušeného dřeva zklidňuje aktivitu prefrontální části mozku a uvolňuje tělo. (Str. 173)

Kniha je komplexní průvodce lesní terapií; mluví o vztahu k přírodě a způsobech, jak ji vnímat, popisuje praxi, přináší několik ukázek toho, jak lesní stezka vypadá, a pochopitelně také principy i závěry z výše zmíněných výzkumů. Forma je hodně vizuální; texty nejsou nijak obtížné, jsou vysázené v úzkých sloupcích a obklopené obrázky.

Shinrin-yoku, str. 98-99

Kniha vypadá trochu jako sbírka básní a tak se i čte. Zlehka, rychle…

Obsah vlastně banální, protože to, že se v lese cítíme dobře, není zrovna velké překvapení.
Banální – ale krásný. A uklidňuje.

Odkazy:

nakladatelství Grada Publishing, Praha 2018, ISBN 978-80-271-0778-0, cena 369 Kč

12345
1579636800000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online