Wuwejův zápisník

Daniela Fischerová: Pikantní astrologie

10.05.2018 23:55, Wu | knihy | komentáře -

obálka Pikantní astrologieDaniela Fischerová se astrologií zabývá opravdu dlouho a důkladně, a dobře ví, že prakticky nikdo, kdo by stoprocentně odpovídal svému slunečnímu znamení, neexistuje. Přesto, nebo právě proto, vybrala a popsala nejvýraznější charakteristiky, a nebrala si při tom servítky. Výsledkem je velmi čtivá knížka, v níž sice neuvidíte konkrétní osoby, ale některé jejich vlastnosti docela zřetelně.

Každé znamení začíná obrázkem, znakem, výčtem symbolů (živel, vládce, hlavní úkoly ve vývoji, hlavní obranná strategie, havní útočná strategie, identifikační figury) a jedním shrnujícím odstavcem:

Ať je jim kolik chce, jejich pravý věk je takzvaná puberta tříletých. Jejich slovník tehdy měl pouze dvě báječná slova: Já sám! Kopali nožkami a rozbíjeli křehké věci. Právě totiž pochopili, že vesmír byl stvořen jenom kvůli nim. Této pitomosti věří až do hrdinské smrti. V životě vždycky hrají hlavní roli, druzí jsou jen nevýznamný kompars jejich vznešeného příběhu. Neohlížejí se. Mohli by zahlédnout své vlastní stopy, a v těch je dost rozbitých křehkých věcí. Bez ohledů spějí k velkým cílům. Tolik nás toužili předběhnout, že nás nechali daleko za zády, a teď jsou kdesi hrdě sami. Znají jedinou světovou stranu: vpřed!“ (Str. 9, Beran)

Následuje asi stránka a půl s popisem negativnějších vlastností – kterou hned vzápětí vystřídá chvála vlastností pozitivnějších ve stejném rozsahu. Předěl je vždy stejný: „Snad byste nevěřili těm hloupým zlolajným pomluvám? Pravda o vás je zde“.

A povídání o znamení uzavírá krátká báseň. Oproti těm, které mě tak zaujaly v Hvězdách a osudech, jsou stručnější a údernější, ale pořád moc pěkné (musím se podívat po nějaké její sbírce):

Vesluji ve sluji.
Chomáče chaluh a ticho a mech.
Sbohem a děkuji.
Doufám, že dopluji
na druhý břeh. (Str. 79, Ryby)

Na celou knihu by to ale bylo málo a tak pokračuje ještě charakteristika živlů v horoskopu (oheň, země, voda, vzduch) a především přehled všech kombinací a jejich vzájemného fungování ve vztahu:

Ryby, co byste si s těmi ohniváky počaly? Oni jsou kolmý start do nového rána, vy jste ukolébavka hluboké noci. Oni jsou břeskná fanfára a vy šepot v šeru. Oni si cení svého úžasného Já, vy byste se rády v něčem (snad raději v někom) rozplynuly, jen kdybyste věděly, jak. Vaše nejsilnější karta je soucit, Berani se tváří, že žádný nepotřebují.“ (Str. 122, Ryby a Beran)

Jako celek je knížka krásná; ilustrace, pojetí, hravost v textu – čirá radost. Ať už je pro vás astrologie pavědou, nebo uměním, určitě v ní leccos (a leckoho) poznáte. A budete se při tom bavit.

Odkazy:

nakladatelství Vyšehrad, Praha 2014, ISBN 978-80-7429-198-2, cena 248 Kč

12345
1525989300000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online