Wuwejův zápisník

Robert Vlach: Na volné noze

31.01.2018 21:36, Wu | knihy | komentáře -

obálka Na volné nozeK první velké české knize pro freelancery neboli profesionály na volné noze se z cílové komunity objevují nadšené ohlasy. Já ale tak nadšený nejsem (možná v tom hraje roli to, že freelancer nejsem, byť bych snadno být mohl). Co se mi na ní nezdá?

 • Především je upovídaná. Všechno popisuje a rozebírá sice zevrubně, ale zdlouhavě. Je to pořád čitelné, ale nemůžu se ubránit dojmu, že všechno by se dalo říct i na polovičním počtu stránek.
 • Snaha o zajímavost občas sklouzne až k floskulovitému vyjadřování: „Správným řešením osobní produktivity na volné noze tedy není nějaký geniální ucelený systém, který důsledně dodržujete, ale celá paleta přístupů, nástrojů a strategií, které jste si dříve osvojili a nyní přizpůsobili svým aktuálním potřebám. Potřebujete pytel triků a k tomu tři esa v každém rukávu, abyste dokázali zvládnout jakoukoli situaci bez ztráty květinky.“ (Str. 258)
 • Z upovídanosti vyplývá i počet stránek (760) a velikost knihy – tohle si do batohu do vlaku asi nepřibalíte.
 • Další věc je jakási dualita. Dívá se na freelancery zároveň zvenčí i zevnitř. Zejména v úvodu převažuje ten pohled zvenčí, kdy je komunita předmětem studia a obšírně řeší kdo je freelancer, kolik jich je, spousta definic, až mi to lezlo i ušima. Myslím, že by si na tom autor mohl udělat doktorát, nejsem si ovšem jistý, jak moc je to samotným volnonožcům k užitku.
 • A konečně podprahová arogance. Vím, že autor je nejlepší; školí, podporuje, pomáhá a radí – ale nemusí mi to signalizovat z každé stránky.

Po odborné stránce je ovšem kniha skvělá, o tom není pochyb.

V první části Podnikání probírá (jednotlivé kapitoly):

 • Nezávislí profesionálové – Co znamená podnikat na volné noze?
 • Tržní postavení – Čím je podnikání freelancerů zvláštní?
 • Dobré jméno – Proč je reputace tak důležitá?

Následuje část Profesionál (názvy kapitol):

 • Klady a zápory – Co přináší život na volné noze?
 • Předpoklady úspěchu – Co ovlivňuje úspěšnost profesionála?
 • Podnikatelský záměr – Na čem stavět profesní a kariérní strategii?

Težištěm knihy je nejrozsáhlejší část Know-how, která zevrubně rozebírá všechny oblasti, které freelanceři musí a potřebují řešit. Od osobní produktivity, IT nástrojů a softwaru pro spolupráci v týmu, přes cenotvorbu a vyjednávání zakázky, až po finance a prevenci rizik. Otevřeným závěrem je kapitola o sólování, o další fázi vývoje profesionála.

Perfektní je množství konkrétních příkladů; díky svým zkušenostem – jako poradce zná vše z první ruky – dokáže autor dokumentovat každé tvrzení a každou radu. To knihu pozvedá na úplně jinou úroveň. Pomyslný vrchol je cenotvorba, má ji evidentně výborně zmáknutou a zná ji ze všech stran a ohledů, stejně jako vyjednávání. Skvělé jsou také kapitoly kolem freelance marketingu a financí, hodně mě zaujal návod na přípravu školení jako produktu.

Závěrem – nic lepšího asi není, protože kniha je všezahrnující, praktická, plná tipů a usazená v českém prostředí. Pokud se vás týká (a ani zdaleka nemusíte být na volné noze), nezbývá než koupit, obrnit se trpělivostí a pustit se do čtení. Obohatí vás.

Odkazy:

nakladatelství Jan Melvil Publishing, Brno 2017, ISBN 978-80-7555-015-6, cena 699 Kč

12345
1517430960000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online