Wuwejův zápisník

Sasha Fenton: Čtení z těla

22.09.2017 20:46, Wu | knihy | komentáře -

obálka Čtení z tělaJeden z mých největších knižních omylů poslední doby. Nějak špatně jsem si přečetl anotaci, mé vnímání upozadilo slovo „věštkyně“ a zvýraznilo „zapracovala kromě starých lidových moudrostí i plno moderních poznatků lékařů (...)“ a šup, byla v košíku (online, pochopitelně, v kamenném knihkupectví bych si ji prolistoval).

Když jsem ji otevřel, nestačil jsem se divit. Zdrojem byly viktoriánské věštecké knížky, návštěvy věštců, a dokonce frenologie! 42 hrbolů na hlavě, jejichž vyvinutost charakterizuje povahu či vlastnosti… Kupříkladu 12. hrbol „Ovládá schopnost odhadnout váhu objektů, současně se schopností skládat (a zároveň dobře vyvažovat) objekty na sebe nebo udržovat svou vlastní rovnováhu.“ (..., str. 27)

A tak dál, jedna metoda za druhou, čtení z vlasů, západní i východní čtení z obličeje (obočí, nos, oči, ústa), iridologie, nehty, úvod do vykládání z dlaně, reflexologie, znamení, barvy. Jediné, co se blíží zmíněným zapracovaným moderním poznatkům, je desátá kapitola „Jazyk těla“. Ale abychom si příliš nezvykli, po ní následuje přehled významu mateřských znamének:

znaménko na rtu naznačuje, že tento člověk je stylový a zhýčkaný. Má také štěstí v lásce a snadno se učí, takže je pro něj lehké studovat.“ (str. 142)

a dokonce svědivých míst:

Pokud vás svědí pravé koleno, váš život se změní k lepšímu a začnete se také zajímat o náboženství.“ (Str. 146)

Naprostá většina zmiňovaných metod a návodů jsou nevědecké spekulace – a výsledné charakteristiky tak obecné, že se do nich vejde každý.

Přestože si myslím, že povaha a založení člověka se do jeho těla či tváře dříve nebo později vepíše, a tak bych nějaký druh empirického pozorování mohl akceptovat, kniha „Čtení z těla“ je nepřináší.

Úplně k ničemu ale není. Myslím si, že třeba nedělní příloha bulváru, s různými kvízy a sebetesty, by s knihou vystačila možná na dva ročníky. Těch pseudotestů, co by se dalo vygenerovat!

nakladatelství Dobrovský, Praha 2017, ISBN 978-80-7390-555-2, cena 199 Kč

12345
1506105960000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online