Wuwejův zápisník

Kay Pollak: Žádná setkání nejsou náhodná

27.08.2017 18:42, Wu | knihy | duše | výběr z knih | komentáře -

obálka Žádná setkání nejsou náhodnáObvykle si podobné pozitivně laděné knihy nekupuji, umělý optimismus je mi cizí a afirmace na mě dokonale nezabírají. Tato si ale dokázala získat pozornost už podtituly na obálce:

  • Každý člověk, se kterým se setkám, je můj učitel.
  • Skutečnost a mé vlastní chápání skutečnosti nejsou dvě stejné věci.
  • Vidím jen to, co chci vidět.

Tohle totiž docela přesně odpovídá mé zkušenosti. Každé setkání je lekce interakce, a když je to komunikace obtížná, tím účinnější je. A to, jak na události nahlížíme, jak si je vykládáme, co z nich vidíme a nevidíme, má zdaleka největší vliv na naše pocity. Knihu jsem tedy otevřel, letmo prolistoval – a rovnou koupil.

Neradi vidíme sami sebe jako spolutvůrce probíhajících událostí. Nechceme být zodpovědní za svůj stav rozrušení či podráždění a vůbec za to, že se máme špatně. Nechceme vědět, že příčina našeho rozladění leží v nás samých. Je mnohem jednodušší setrvávat v přesvědčení, že kdyby ostatní lidé byli jiní, všechno by bylo jiné, lepší. Jinými slovy – je vždy jednodušší svalit vinu na někoho jiného (promítání=projekce).
Až se příště zase na nějakého člověka naštvete, rozzlobíte nebo urazíte, zkuste si v duchu říkat:
Nejsem rozrušený z důvodu, ze kterého si myslím, že jsem.
“(Str. 19)

Samozřejmě pár „pozitivních“ rad tam je, ale ty, které vás přinutí se zamyslet, převažují. Určitě jsem ji nečetl naposled.

nakladatelství Eugenika, Bratislava 2008, ISBN 978-80-8100-070-6, cena 168 Kč

12345
1503852120000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online