Wuwejův zápisník

Miroslav Huptych, Jiří Žáček: Milovníci knížek

23.05.2016 22:01, Wu | knihy | komentáře -

obálka Milovníci knížekJe až neuvěřitelné, jak rozporná tato kniha je. Skládá se ze tří prvků, které se nějakým způsobem týkají knih a čtení, a každý z nich má jinou úroveň – ale diametrálně.

První jsou citáty o knihách, básních, spisovatelích, psaní, čtení. Jak už to bývá, jsou mezi nimi perly, ale i citáty, kterých si sotva všimnete. Zkrátka obvyklá směs.

Dokonalý spisovatel umí způsobit, aby slova zpívala, tančila, líbala, souložila jako muž a žena, rodila děti, plakala, krvácela, vztekala se, bodala, kradla, střílela z děla, kormidlovala lodi, plenila města, útočila s jízdou nebo pěchotou, dělala cokoliv, co dokáže muž, žena a přírodní síla.
W. Whitman

Druhý prvek jsou krátká zamyšlení současných českých spisovatelů nad jejich vztahem ke knihám. Ty, kromě několika vzácných výjimek jsou… bídné. Bez myšlenky, v horších případech i bez soudržnosti, hotový festival marnosti.

Nu a třetí rozměr jsou koláže s knihami od Miroslava Huptycha. A jsou naprosto skvělé! Vážně. Plné nápadů, dobře řemeslně provedené a nezřídka dokáží z textů, které doprovázejí, vytáhnout to hlavní. Ilustrovat je. Na každou jsem se těšil a prohlížel si ji několikrát.

Milovníci knížek, str. 60-61

Kniha tedy nakonec za nákup stojí. Není ale ke čtení, nýbrž k prohlížení.

nakladatelství Práh, Praha 2010, ISBN 978-80-7252-314-6, cena 299 Kč

12345
1464033660000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online