Wuwejův zápisník

Ambrose Bierce: Ďáblův slovník

10.02.2016 22:39, Wu | knihy | komentáře -

obálka Ďáblův slovníkKe knize mě přivedl Ďáblův slovník ekonomie a financí Pavla Kohouta. Ten je naprosto skvělý a k Biercemu se hlásí. Byl jsem tedy zvědavý, jaká ta předloha je, jak mě bude její cynický humor oslovovat.

BELLADONNA. V italštině překrásná dáma; v angličtině prudký jed. Klasický příklad zásadní shody mezi těmito dvěma jazyky.“ (Str. 16)

Odpověď jsem se dozvěděl záhy: oslovuje mě málo.

BRÁNICE. Svalová přepážka oddělující poruchy dutiny hrudní od poruch střev.“ (Str. 21)

Sarkasmus je přiměřeně kousavý, ale jen málo z poznámek je nadčasových, některé jsou spíš zapškle kyselé. Velmi rychle jsem také zjistil, že kvalita – tedy vtipnost a údernost – je nepřímo úměrná počtu řádek, a začal číst už jen jednořádková hesla. Srovnejte následující (a to ten Úsvit je ještě velmi zábavný, oproti jiným dlouhým):

ÚSVIT. Doba, kdy rozumní mužové chodí spát. Jistí staří muži přibližně touto dobou raději vstávají a po studené sprše se s prázdným žaludkem vypravují na dlouhou procházku a i jinak umrtvují těla. Pak s pýchou ony zvyklosti označují za příčinu svého pevného zdraví a zralého věku, avšak pravdou jest, že bodří a staří zůstali nikoli díky těmto prostocvikům, nýbrž jim navzdory. Důvodem, proč mezi těmi, jež ony věci činí, nacházíme pouze osoby robustní, je skutečnost, že ostatní, které se o něco podobného pokoušely, to ihned zabilo.“ (Str. 187)

BAROMETR. Důmyslný přístroj, jenž nám ukazuje, jaké máme právě počasí.“ (str. 16)

Do těch delších jsou poměrně často zamíchané básně – a ty… jsem přeskakoval hned od začátku. Vůbec se mi nelíbily; vtipnost se z nich vytrácí úplně a bylo to jen takové formální cvičení. Na básních jsou nejlepší - možná jediné dobré - jména „autorů“. Ačkoliv nedokážu dekódovat čím přesně, jestli odkazují na slangové výrazy, třeba, působí na mě komicky: Jamrach Holobom, Joho Rem, Jehal Dai Lupe, Aramis Loto Frope, Stumpo Gaker, Arbely C. Strunk, Lavatar Shunk, Orm Pludge, Bogul S. Purvy, Venable Strigg, Squatol Johnes, Apuleius M. Goknul, Ariel Selp, Jebel Jocordy, Gopete Sheramy...

Pozitivní je, že autor myslel i na mě a zařadil příslušné heslo:

NESMYSLY. Námitky vznesené proti tomuto skvělému slovníku.“ (Str. 108)

Tak tedy dost nesmyslů! Kniha je určitě zajímavá, ve své době musela budit velký zájem až poprask, dnes by si zasloužila spíš nějaký výběr toho nejlepšího. Já se k ní vracet zřejmě nebudu, máte-li o ni někdo zájem, ozvěte se.

nakladatelství Albatros, Praha 2010, ISBN 978-80-259-0004-8, cena 249 Kč

12345
1455140340000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online