Wuwejův zápisník

Mohou daňci sloužit jako prevence výskytu hadů?

14.05.2015 00:45, Wu | příroda | komentáře -

To jsem zaslechl v televizním pořadu, že daňci byli prý na Rhodos vysazeni jako prevence výskytu hadů. Přišlo mi to divné. Kdyby hadilov, nebo nějaká šelma, ale že zrovna kopytníci?

Wikipedie k tomu uvádí, že jde o antickou představu:

V antickém Řecku byla známa představa, že daňci zabíjejí hady. Na ostrově Rhodu byli prý právě z tohoto důvodu vysazeni daňci. Je zajímavé, že v současnosti na tomto ostrově hadí vůbec nežijí, i když zde podle antických zpráv byli v starověku hojní. Tuto událost připomínají sochy daňka a daněly, umístěné ve rhodském přístavu.“ (zdroj)

Rhodos, daněk a daněla

Časopis Natura ještě upřesňuje, že daňci byli „(...) dovezeni z Thesálie na základě věštby z Delf pro boj s jedovatými hady. Pravděpodobně na ostrově žily zmije růžkaté [Vipera ammodytes meridionalis]. Název ostrova Rhodos vznikl z fénického základu slova ‚rhod‘ (had). V současnosti nelze ovšem doložit, že by daňci hady zabíjeli“. (zdroj)

Doložit to sice nelze, ale odhadnout ano. Wikipedie v článku Nepřátelé hadů uvádí, že některé druhy afrických býložravých kopytníků na hady útočí a zabíjejí je svými kopýtky.

Na hada často zaútočí i druhy, které se jinak masem neživí. Tímto jsou známí především některé druhy afrických býložravých kopytníků, jako jsou buvoli, zebry, nebo pakoně, kteří hada úmyslně zabijí svými kopýtky. Velice agresivně se dokáží chovat jak afričtí, tak i asijští sloni, kteří hada mohou udupat během několika málo sekund. Z amerického i indického kontinentu jsou známy případy podobného chování např. u bizonů, u některých druhů severoamerických jelenců rodu Odocoileus, nebo u sambara indického (Rusa unicolor).

Když to může dělat bizon, zebra nebo jelenec, proč by to nemohl zvládnout i daněk?

Rhodos, daněk

Aktualizace 11.8.2016: doplněné fotky.

12345
1431557100000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online