Wuwejův zápisník

Když se dva perou, třetí se nesměje (nvidia, XFCE a nastavení více monitorů)

21.04.2015 00:17, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux – authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiZačal mi chvílemi lehounce zrnit displej (a zároveň při zrnění hučet). Nejdříve jsem – protože jsem před týdnem začal na zapnuté reproduktory u vypnutého počítače chytat rádio a tak už uvěřím čemukoliv  – zkoušel odpojovat kabely a přepojovat náhradní monitor, abych vyloučil nějaké rušení. Když s náhradníkem problém zmizel, bylo jasné, že je čas viníka vyměnit. Ono také šest let každodenního provozu není málo… S novým monitorem ovšem začalo to pravé rodeo. Používám nativní drivery nVidia pro nastavení klonování obrazu do televize:

nVidia settings

A tak jsem nastavil správné rozlišení na televizi i monitoru, klonování a překryv obrazů, uložil do konfigurace xWindows (xorg.conf), restartoval Xka, přihlásil se – a obraz byl opět špatný, na monitoru i na televizi s původním rozlišením. Nastalo zkoumání, hledání na internetu, pečlivě jsem prostudoval konfiguraci a usoudil, že je zcela v pořádku.
Jen to nefunguje...

Nevím kolik restartů a experimentů trvalo, než jsem si všiml, že se obraz rozsype až když se přihlásím a že tudíž musí být něco špatně v mém účtu. Pak už bylo hledání snadné. V XFCE je ještě uživatelské nastavení displeje (xfce-settings – display), které také konfiguruje monitory a jejich rozlišení!

xfce displays

Stačilo smazat jeho konfiguraci a ponechat globální nastavení xorg.conf od driverů nVidie (zdroj).

rm .config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/displays.xml

Mimochodem vysvětlilo se tím také záhadné chování vícescreenové konnfigurace, kterou jsem zkoušel dřív. Totiž líbilo by se mi místo klonování (na obojím totéž) mít možnost pustit video, vidět ho fullscreen na televizi, ale na počítači minimalizovat a moci dál pokračovat v práci. To by mělo jít s pomocí VLC media playeru, který má nastavení, na kterém screenu přehrávat. Když jsem ale screeny nakonfiguroval a uložil, připojila se mi myš a klávesnice k televizi, ačkoliv v xorg.conf byly uvedené u monitoru. Tehdy jsem to také po hodinách kontrol vzdal s tím, že konfigurace je správně – a opravdu. Po odmazání displays.xml už se to chová podle očekávání.

Kromě přehrávání videa; ať ve vlc nastavím co chci, stejně fullscreen přehrává na monitoru. Tak snad někdy příště...

12345
1429568220000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online