Wuwejův zápisník

Stephen C. George, Ken Winston Caine: Psychické i fyzické mistrovství (Zdravý muž)

13.02.2015 00:01, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Psychické i fyzické mistrovstvíKnihu jsem si koupil v podstatě ze zvědavosti, byla v Levných knihách za směšnou cenu – a kdo by nechtěl dosáhnout psychického i fyzického mistrovství, že? První překvapení se konalo hned po začtení. Název je totiž zavádějící, resp. neúplný. Kniha je celá o sexu, jedná se o mistrovství sexuální. Ne že by mi to snad vadilo – jen jsem to nečekal. Podezíral jsem americkou prudérnost, o to více mě udivilo, že v originále je název přesný, „A lifetime of Sex“. Čert ví, proč to překladatelka zamlžila.

Obsah je rozdělený do pěti částí:

  • Vztahy – kde nalézt ženu a jak nalézt tu pravou, schůzky, odmítnutí, sdílení závazku, mluvení o sexu, rozchody, rozvody.
  • Psychické mistrovství – jak porozumět ženským i svým potřebám, dosáhnout vyrovnaného života, předehra, zpestření, hry, společenský tlak, pornografie, prostituce.
  • Fyzické mistrovství – ženské i mužské pohlavní orgány, masturbace, líbání, masáž, sexuální pozice, anální, orální sex, prodloužené milování a více orgasmů.
  • Sex a zdraví – kondice, bezpečnější sex, antikoncepce, velikost penisu
  • Sexuální úsilí – problémy s erekci, prostatou, spermatem, fetiše, fobie a závislosti, sexuální onemocnění

Jak je vidět, na 460 stránkách pokrývá velkou část toho, co se sexem souvisí. Obdivuhodné je množství zpracovaných pramenů, autoři knihy buď převyprávějí, nebo přímo citují jednoho experta za druhým:

Vinu nese náš mozek, míní dr. Stayton. ‚Muži jsou chápáni tak, že se zajímají o sex a jsou připraveni kdykoli, s kýmkoli a za jakýchkoli okolností. Ženy jsou zase daleko častěji považovány za nesexuální, to znamená, že jejich zájem a touhy jsou založeny na potěšení muže.‘
Dokud není pár oddán. Pak se stane stereotypem – opět pravděpodobně přesně -, že právě muž se ‚ulejvá‘ z manželských povinností v ložnici a la Al Bundy v seriálu Ženatý se závazky, prozrazuje dr. Cooper. Jedním z důvodů této diskrepance je, že muži touží po různorodosti a ženy po romantice, dodává.
Za to mohou naše hormony, sděluje dr. Crenshawová. Testosteron je zodpovědný za mužskou touhu po různorodosti a novotě. Estrogen u žen vzbuzuje touhu po intimitě.
“ (Str. 243)

I rady v knize obsažené jsou velmi kompetentní a k věci – nadšený ale nejsem. Jeden problém je zamíření na jednoduchého čtenáře, někde je text příliš stručný, některé rady jak pro neználky (jak najít klitoris) a nad „zlidšťujícími“ poznámkami se oči otáčejí v sloup: „Změna prostředí a méně organizovaný čas mohou dodat Fantu pro vašeho Frantu.“ (str. 240)

Ale budiž, řekněme, že je to autoritativní, důvěryhodné, jednoduché čtení pro chlapy, co přečtou jednu knihu ročně… Co na mě ale působilo ještě hůř, je americké opatrné našlapování ve formulacích u „kontroverzních“ témat. Zamíření na prudérní až bigotní společnost.

Jste-li věřící nebo máte-li vyhraněný osobní názor, musíte se smířit s faktem, že při každém pohlavním styku s partnerem přijímáte skutečnost, že můžete stát na počátku dráhy k rodičovství. Sex bez antikoncepce vyžaduje silný charakter a vyrovnanost a zaslouží si náš respekt, ale pro nás ostatní bude lepší s rozmyslem zvolit vhodné formy kontroly početí.“ (Str. 373)

Je to všeobecně rozšířené provinilé tajemství. Všichni jsme to dělali. Jenom nejsme ochotni to přiznat – nikomu.
Ať už je masturbace jakkoli příjemná, je často doprovázena skrytým pocitem viny, urputnou obavou, že ‚skuteční chlapi‘ tohle nedělají; nebo neurčitým pocitem, že to děláme navzdory sobě samým. Je to onen druh nepřiznaných myšlenek, který přispívá k široce rozšířenému pohledu na masturbaci jako na téma, které by se mělo z hovoru vynechat.
“ (Str. 278)

Provinilé tajemství… On se dnes ještě za masturbaci někdo stydí? A dále zaměření na společnost, která uvažuje o jiných věcech. Například vasektomii je věnovaný stejný rozsah jako všem ostatním metodám antikoncepce. Skoro bych řekl, že přes nesporné kvality a obsahovou správnost byla kniha odsouzena k výprodejům už na začátku. Tady je kulturní rozdíl příliš velký.

nakladatelství Columbus, Praha 2007, ISBN 978-80-7249-230-5, cena 69 Kč (asi; Levné knihy)

12345
1423782060000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online