Wuwejův zápisník

Anděl Media Centrum a zavěšený kus budovy

13.06.2014 00:41, Wu | architektura | komentáře -

Při cestě na konferenci jsem se proplétal kolem stanice metra Anděl a najednou překvapeně zíral na budovu, jejíž část je zavěšená na ocelové konstrukci prazvláštního tvaru.

Anděl Media Centrum

Hned jsem udělal pár fotek a pokračoval v cestě. Teprve doma jsem – díky nápisu iDNES – dohledal, že jde o Anděl Media Centrum a posléze i další detaily k budově.

Anděl Media Centrum

Navrhl ji architekt Václav Aulický, výstavba trvala rok a půl a zaujala mě mimo jiné i promyšlená soběstačnost – „Většina technologických prostor v objektu Anděl Media Centrum je umístěna v prvním suterénu, aby v případě povodně voda protekla do nižšího patra. Přesto však budova stojí více než šest metrů nad úrovní hladiny takzvané pětisetleté vody. Život v Anděl Media Centrum by mohl běžet deset dní, i kdyby byla přerušena dodávka elektřiny. Sofistikované energocentrum budovy disponuje zásobou dvaceti tisíc litrů nafty, což umožňuje zabezpečit uvedenou autonomii. K datovým a internetových poskytovatelům vede několik druhů připojení, a to jak optickými kabely, tak i bezdrátovými spoji.“ (zdroj citace)

Anděl Media Centrum

Ještě zajímavější je ona ocelová konstrukce – část je jí ve venkovním prostoru a část uvnitř, v závislosti na teplotě se tudíž roztahují různě a tak musela být použitá mostní ložiska.

Stabilitu celé konstrukce zajišťují dva příčné víceposchoďové rámy o rozpětí 11,5 m a stropní desky. Rámy mají příčle s obdélníkovými otvory pro vedení médií, jsou mimostyčně osazeny na ložiska a ty na obloukovou rámovou trubkovou konstrukci, která dominuje spodní části traktu. Tato konstrukce je vyvěšena táhly do čtyř hlavních ložisek v úrovni vrchní stropní desky. V této úrovni je umístěna podélná vodorovná trubková rozpěra, která je ve vnitřní části posuvně kotvena ke stropní desce, propojuje ložiska se šikmými táhly a spolu s obloukovou podkonstrukcí tvoří prostorové věšadlo, vynášející konstrukci traktu do hlavních ložisek.“ (zdroj citace)

Anděl Media Centrum

Vlastně neumím říct, jestli se mi stavba líbí nebo nelíbí, ale konstrukce je natolik originální, že se tahle kategorie snad ani nedá aplikovat. Co si o budově myslíte vy?

12345
1402612860000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online