Wuwejův zápisník

Jana Sedláčková, Eva Hrudová: Škodliví a obtížní živočichové kolem nás

07.03.2014 01:30, Wu | knihy | příroda | komentáře -

obálka knihy Jana Sedláčková, Eva Hrudová: Škodliví a obtížní živočichové kolem násTohle byla tak nehorázně levná kniha, že jsem si ji prostě musel koupit a přečíst, i kdyby jen z úcty k práci všem, co se na jejím vydání podíleli – přestože škůdci nepatří zrovna mezi mé hlavní zájmy.

Je to především fotografický atlas organismů, považovaných za škůdce. Kteří to jsou specifikují autorky hned v úvodu na str. 3: „(...) naučili se využívat skladovaných produktů, stavebních a dekoračních materiálů jako svoji potravu či vhodné prostředí. Některé druhy mohou, kromě škod na zásobách, způsobovat alergie, přenášet původce závažných onemocnění člověka či zvířat. Za škůdce domácností považujeme i živočichy, kteří člověku přímo neškodí, ale jejichž přítomnost je nežádoucí z esetetického hlediska. Jejich přítomnost vyvolává pocit nečistoty a nízké hygienické úrovně. Rovněž budeme věnovat pozornost některým parazitickým druhům, které se v domácnostech objevují v souvislosti s chovem domácích zvířat a které mohou napadat i člověka.

Nejprve stručně popíše hlavní znaky jednotlivých skupin živočišných škůdců a ukáže je na kresbách. Následují obecná pravidla ochrany zásob a objektů před škůdci. A pak už se prochází skupina za skupinou, druh za druhem. U každého je popsaný životní cyklus, způsob rozmnožování, životní prostředí, metody prevence a likvidace a samozřejmě fotografie. To je hlavní část celé knihy.

Škodliví a obtížní živočichové kolem nás – ukázka str. 108

Po rejstříku následují přehledové tabulky. U přípravků na hubení škůdců je pro každou skupinu živočichů uveden účinný přípravek nebo přípravky, informace o jeho balení (sprej, nástraha, atd...). Obdobně to je v tabulce členovců parazitujících na člověku (vši, klíšťata, blechy atd.). Poslední tabulka uvádí kteří škůdci se vyskytují v jakém prostředí.

Celkově je to myslím velmi podařený kapesní atlas (a výprodej stále nechápu).

nakladatelství TeMi CZ, Velké Bílovice 2011, ISBN 978-80-87156-62-9, cena 9 Kč (Levné knihy)

12345
1394152200000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online