Kniha s podtitulem „Příběhy nejnebezpečnějších zabijáků historie“ je další z titulů, které se dostaly do výprodejové sítě Levných knih omylem - jinak si to vysvětlit neumím. Nemá jedinou chybu.
Nemoci jsou rozdělené do skupin podle původců:
U každé z nich je popsaná historie, příznaky, léčení, okolnosti objevů a současný boj s chorobou - ale ne jako suchý výčet, spíše jako esej, text je souvislý a čtivý. Samozřejmostí jsou ilustrace, kterých je kolem 150 a dobře téma dokreslují. Jsou hodně pestré - od fotografií, přes dobové plakáty až po historické dřevoryty a karikatury.
Pokud někdo preferuje holá fakta, také si přijde na své, každá kapitola obsahuje přehlednou časovou přímku, kde je chronologicky (prvním popisem příznaků počínaje, současností konče) seřazená historie choroby. Na konci knihy jsou ještě obvyklé kapitoly slovník, rejstřík a další literatura.
Kniha není lékařská příručka, je to encyklopedie z historie a současnosti lékařství, tím spíše jsou ale popisy příznaků a důsledků nemocí, jejich epidemií a dopadů na lidstvo, sugestivní. Nejdůležitější postřeh z přečtení všech kapitol by se dal shrnout takto: „Panebože, díky za střední Evropu a jednadvacáté století!“
U nás nehrozí, že se vykoupeme v rybníku a skrz zdravou kůži se do nás zavrtají larvy červa rodu Schistosoma. Kousnutí komára neznamená riziko malárie, mouchy tu nekoušou a neroznáší tak trypanosomiázu, vzteklina u psů a lišek je považována za vymýcenou, mor jsme tu už také pěkných pár let neměli, proti tuberkulóze je celá populace očkovaná... A když by přece jen, většina nemocí je léčitelných moderními antibiotiky a antivirotiky. Zlaté časy.
nakladatelství Slovart, ISBN 978-80-7391-292-5, cena 99 Kč (Levné knihy)
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.