Smith and Wesson Power Glide jsem si koupil nikoliv kvůli praktičnosti či kráse a eleganci, ale kvůli mechanismu otvírání.
Čepel je uchycena pákami, které jsou zpřevodované na rozdělené střenky. Jejich otáčením se čepel vysouvá.
Rozfázovaný pohyb jsem nafotil:
Konstrukci se říká pantografický nůž, případně výsadkářský (paratroopers). Tento model má převody a páky poněkud odlišné od „originálního“ nože německých paragánů, díky tomu je spolehlivější a má hladší pohyb. Slovo originální je v uvozovkách, protože pantografické nože se sice objevují v Německu před a během druhé světové války, ale pravděpodobně v armádě používané nebyly. Některé nalezené exempláře navíc jeví znaky poválečné snahy něco vytěžit z popularity výsadkářů. (podle Wikipedie)
Díky tomu, že nůž má obě strany čepele kryté, může být oboustranně naostřený. Protože pohyb čepele je zpřevodovaný na obě části střenky, které při držení svíráte v dlani, jedná se o velmi bezpečnou pojistku, samovolné zavření je vyloučené.
Místo pouzdra je klip na opasek:
Nůž se na něj dá nasunout pokud je natočený kolmo:
Samovolné vypadnutí tedy téměř nepřipadá v úvahu.
Čepel je dlouhá 10 cm, rukojeť 14 cm. Už na první pohled je vidět, že rukojeť je o něco delší, než bývá zvykem. Je to vynucené mechanismem zavírání, ale moc dobře to nevypadá. Druhá věc je hranatost rukojeti a její složení ze dvou částí s ponechanou mezerou.
Ta je nutná, z jedná strany se zaklápí páky, z druhé čepel - ale nedrží se dobře, obě ploché destičky se zarývají do dlaně. Nůž navíc neotevřete jednou rukou.
Power Glide jsem si jako kuriozitu pořizoval - a jako kuriozitu ho také mám. Na používání se moc nehodí.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.