Wuwejův zápisník

Richard Monson-Haefel: 97 klíčových znalostí softwarového architekta

26.07.2012 00:20, Wu | počítače | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Richard Monson-Haefel: 97 klíčových znalostí softwarového architektaVelmi zdařilé pojetí knihy - autor oslovil několik desítek zkušených vývojářů po celém světě a shromáždil jejich postřehy, rady, doporučení, která považují za základní a kterými se ve své práci snaží řídit.

Výsledkem je směs příspěvků, pokrývající vývoj software ze všech možných úhlů pohledu, směs různorodých stylů, různé míry detailů, do jisté míry dokonce protikladných rad. Na tom ale není nic divného, pro jiné problémy se hodí jiná řešení, co je dobré pro obrovský projekt a software pro tisíc bankovních poboček bude pro jednoduchý eShop vysloveně škodlivé.

Každý softwarový architekt by měl vědět a chápat, že nemůže mít vše. Je v podstatě nemožné navrhnout architekturu, která současně nabízí vysoký výkon, vysokou dostupnost, vysokou úroveň zabezpečení a vysokou úroveň abstrakce.“ (Mark Richards: Kompromisy v architektuře, str. 56)

Založil jsem si asi deset příspěvků, které bych bez sebemenšího zaváhání podepsal, pro přiblížení uvádím tři z nich:

Michael Nygard: Všechno nakonec selže“, str. 28 - o tom, že každá obrana před selháním přidává další místa možného selhání a spíše než se jim snažit předcházet, je lepší s nimi počítat a aktivně je řídit

Timothy High: Zaznamenávejte si svá odůvodnění“, str. 116 - jaké rozhodnutí jsme učinili a proč tomu tak bylo; tato dokumentace bude klíčová, až se za dva roky budeme divit, proč jsme to udělali takhle špatně, když varianta xyz je mnohem lepší.

Edward Garson: Kontext je králem“, str. 98 - kontext, potřebnost daného přístupu v daném problému, má předost před ideály.

A už přemýšlím, jaká témata bych vedle zmíněných zvolil já. Určitě bych měl něco na téma „ORM je zlo“ a „Nevynalézejte kolo (antipattern 'not invented here') neplatí vždy“.

Kniha je skvělá a rozhodně není určená jen pro architekty, poslouží vývojářům i technickým manažerům.

nakladatelství Computer Press, Brno 2010, ISBN 978-80-251-3313-2, cena 349 Kč

12345
1343254800000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online