Wuwejův zápisník

Co nepatří do komentářů

03.05.2012 00:34, Wu | o blogu | komentáře -

Stručný přehled:

číslopravidlopoznámka
1zásady slušného chovánížádné porušování právních norem; žádné urážlivé, nenávistné, rasistické komentáře apod.
2informační hodnotažádné bezobsažné výkřiky („první!“)
3žádné reklamní a SEO odkazypolíčko „stránky“ je pro váš blog nebo soukromý web; v textu komentáře můžou být odkazy, které souvisejí s diskuzí, i komerční, tam to budu posuzovat jednotlivě
4žádné odkazy do šedé zónyneodkazovat na stahování filmů, hudby, knih či software
5nenarušovat soukromížádné osobní poznámky, směřované na mě, moji rodinu nebo cokoliv z mého soukromého života
6nepsat verzálkamimožná malichernost, ale text psaný velkým písmem vizuálně obtěžuje (týká se celého komentáře, zvýraznit nějakou část nebo slovo samozřejmě můžete)
Komentáře, porušující pravidla, buď upravím (odstraním odkaz), nebo celé smažu.

Chtě nechtě musím začít přesně specifikovat, co do komentářů patří a co rozhodně ne. Dlouho jsem to nechával na svobodné vůli každého čtenáře, a až na pár výjimek jsem se nesetkal s eticky nebo společensky závadnými poznámkami, za což vám všem děkuji.

Poslední dobou se ovšem začínají objevovat falešné komentáře s nulovým informačním obsahem (např. „Myslím si, že to je pravda.“), zato s vyplněným políčkem pro web - a místo soukromých stránek nebo blogu je tam odkaz na e-shop nebo jinou komerční prezentaci („super-uver-skoro-zdarma.cz“). Pravděpodobně důsledek umístění tohoto blogu do seznamu webů, které nevypínají follow u odkazů a dovolují tak vyhledávačům přeskočit na další stránky.

Dovolit follow je podle mě správné, web je pavučina a přecházení ze stránku na stránku všemi návštěvníky, tedy i vyhledávači, k němu patří. Zneužívání pro (pra)SEO ovšem ne, takže tedy pravidlo první: žádné reklamní odkazy. Tento web není a nebude žádná link farma.

Tady bych mohl skončit, protože na jiný problém jsem dosud nenarazil, protože ale vím, že by jediná zásada mohla lehce vést k představě, že vše ostatní je dovoleno, připojuji ještě druhé, univerzální pravidlo: komentáře nesmí porušovat obecné zásady slušného chování a společenského kontaktu. Spoléhám na vaši inteligenci a nebudu rozepisovat co pod tím chápu, protože takový seznam bude jen těžko úplný - ale pokud to přesto někdo nezvládne, budu tento článek aktualizovat, zpřesňovat a doplňovat o příklady.

Aktualizace 19.5.2012: a už to máme dvě nová pravidla. Zasloužil se o ně jakýsi martin, gratuluji. První říká, že do komentářů nepatří příspěvky, bezdůvodně napsané verzálkami. Vadí mi, nelíbí se mi, křičí a narušují diskuzi. Druhé pravidlo říká, že komentář musí mít nějakou informační hodnotu, ať už s článkem souvisí, nebo ne. Příklad porušení obou pravidel v jednom komentáři: „KUR BURT LIZO“. Příště mažu.

Aktualizace 16.7.2012: toto není pravidlo, ale informace. Odpovídám na většinu komentářů, ale už ne na všechny. Pokud zvolíte posměšný či povýšený tón, budete vulgární, je pravděpodobné, že na něj reagovat nebudu.

Aktualizace 25.8.2012: do komentářů nepatří ani odkazy na šedou zónu internetu (stahování mp3, filmů nebo třeba eKnih, o warezu nemluvě).

Aktualizace 1.12.2012: nepřeji si v komentářích jakékoliv konkrétní informace, poznámky nebo odkazy na mě či kohokoliv z mého okolí - nenarušovat soukromí. Doplněná úvodní tabulka s přehledem pravidel.

Článek je také odkazován z komentářového formuláře.

12345
1335998040000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online