Wuwejův zápisník

Balast v uživatelských adresářích

05.02.2012 23:35, Wu | počítače | komentáře -

Dodnes nechápu, proč všechny operační systémy, které znám a používám, svorně cpou do uživatelského adresáře jednak důležitá uživatelská data, jednak hromady balastu.

Respektive ony to tam cpou samozřejmě programy, ne operační systémy, ale systémy jim buď jinou možnost nedávají, nebo neposkytují dostatečně důrazná doporučení. A tak vedle důležitých mnou vytvářených dokumentů leží i naprosto nedůležité, zato však obrovské, adresáře všemožných keší a dočasných souborů.

Možná si říkáte, co mi na tom vadí? To, jak to komplikuje zálohování. Buď budu zálohovat gigabajty keší, košů keší a náhledů na obrázky, nebo budu řešit výjimky a ignorované adresáře pro zálohování. Já řeším výjimky; zatím jsem došel k následujícímu seznamu toho, co není třeba zálohovat (exclude list pro duplicity).

/home/*/.gvfs
/home/*/.thumbnails
/home/*/.cache
/home/*/.local/share/Trash
/home/*/.recent-applications.xbel
/home/*/.recently-used.xbel
/home/*/.xsession-errors
/home/*/.xsession-errors.old
/home/*/.mozilla/firefox/*/Cache
/home/*/.mozilla/firefox/*/Cache.Trash
/home/*/.thunderbird/*/Cache
/home/*/.thunderbird/*/Cache.Trash
/home/*/.netbeans/*/var/*
/home/*/.evolution/cache
/home/*/.macromedia/Flash_Player
/home/*/.opera/cache
/home/*/.mcf/hps/*/addons
/home/*/restore

Pěkná řádka, že? Velikost zálohy to zmenšilo třikrát, z 6 GB na 2 GB. O místo tolik nejde, ale každodenní zálohování, běžící na pozadí, trvá také třikrát kratší dobu a to je na použitelnosti počítače znát opravdu hodně.

Přitom by zálohování mohlo být tak jednoduché - prostě vezmu adresář /home nebo „Documents and Settings“ a hotovo. Jak to řešíte vy, přebíráte obsah a máte také nějaký seznam výjimek, nebo takové detaily neřešíte a zálohujete adresáře celé, se vším všudy?

12345
1328481300000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online