Wuwejův zápisník

Claire Keeganová: Třetí světlo

09.12.2011 00:15, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Claire Keeganová: Třetí světloKrátká novela o létě, na které odloží chudá, ukřičená a nepříliš sympatická rodina jednu z dcer k příbuzným na venkov. Dívka se tam poprvé setkává s dosud nepoznanou láskou bez přetvářek, s upřímným životem a vzájemnou důvěrou.

A tak běží den za dnem. Pořád čekám, kdy už se něco stane, kdy tahle spokojenost skončí - že se probudím v mokrý posteli, že něco provedu, něco pokazím nebo rozbiju -, ale každej další den se podobá těm předchozím. Brzy ráno nás probudí sluníčko a dáme si k snídani vajíčka připravený tak či onak, ovesnou kaši a tousty. Kinsella si nasadí čepici a jde zase ven na dvůr. My si s tetou nahlas vyjmenujeme, co je potřeba za ten den udělat, a pak to všechno uděláme: vytrháme rebarboru, upečeme koláče, nalakujeme prkna na zdi kolem podlahy, vyndáme ložní prádlo z teplý skříně nad bojlerem, vyluxujeme odtamtuď všechny pavučiny a pak čistý prádlo zase uložíme zpátky, upečeme sladký bochánky, vydrhneme vanu, zameteme schody, vyleštíme nábytek, uvaříme cibule na cibulovou omáčku a tu pak po porcích zamrazujeme, vytrháme plevel z květinových záhonů. a když zapadá slunce, zalejváme. Potom je večeře a po ní procházka přes pole ke studni.“ (Str. 31)

Ale jako všude, i tady „přející“ sousedi prozradí něco, co mělo zůstat nevyřčené a co vám sevře srdce.

Styl vyprávění je sice prostý, ale rozhodně promyšlený a barvitý, jednotlivé scény přímo vidíte. Nespisovný jazyk působí autenticky, k dítěti, vyrůstajícím v takovém prostředí, bezesporu patří. Za povšimnutí stojí psychologie postav, jejich motivy a reakce jsou uvěřitelné, stejně jako to, že dívka sama nerozumí tomu, co ke strýci cítí.

Autorka je prý mistryně povídkové formy - toto dílko to jen potvrzuje. Garantuji vám, že o celém příběhu budete přemítat ještě hodně dlouho po dočtení.

Recenze Johana Labanczová.

nakladatelství Kniha Zlín, Zlín 2011, ISBN 978-80-87497-02-9, cena 109 Kč

12345
1323386100000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online