Wuwejův zápisník

Eva Musilová: Kurz tvůrčího psaní, 1. díl

06.04.2011 01:06, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Eva Musilová: Kurz tvůrčího psaní, 1. dílPod slovním spojením „tvůrčí psaní“ jsem si představoval sepisování zadaného útvaru na zadané téma, skupinové hodnocení, společné rozbory, všechno věci, které mě více či méně odpuzují. Vlastně tedy ani nevím, jak se mi kniha dostala do rukou - ale jakmile jsem prohlédl pár stránek, už jsem si ji nechal. Do mé původní představy totiž vůbec nezapadá.

Vedle základních rad jak shromáždit a utřídit materiál, vytvořit si osnovu, na co dbát při psaní pro děti nebo tvorbě odborného textu, tu je spousta rad stylistických. Zabírají téměř polovinu knihy a jsou vynikající; každé téma je demonstrované na ukázkách nebo je rovnou v daném - kritizovaném či doporučovaném - stylu napsané:

Zvolací věty
Mají v sobě obrovský náboj - vždyť i v běžné řeči je použijeme ve chvílích opravdového rozrušení, nadšení, rozzlobení, zděšení... A ještě ten vykřičník na konci - to by bylo, aby tohle nezabralo! Aby tohle čtenáře nevyburcovalo! Když ne zvolání, co tedy?!

Opakování
Několikeré opakování, zajímavé opakování, promyšlené opakování. Opakování slova, opakování slovního spojení, opakování rytmu. I to může pomoci. I to může zaujmout.

(Metody oživování textu aneb jak čtenáře neunudit k smrti, str. 92)

Metody oživování textu už jsem zmínil, další velká kapitola je „Čemu se při psaní vyhnout“. Útočnosti a kritičnosti, přemoudřelosti (broukopytlíkovosti), povšechnosti, výsměšnosti, přílišnému důrazu na formu, pseudovědeckosti atd.:

Přemrštěná košatost (textu nebo vět)
'Celý ostrov oplývá neuvěřitelně různorodou krajinou, od dramaticky vyhlížejících hor porostlých borovicemi, bohatých údolí a vinnou révou porostlých úpatí, až po úrodné roviny, to vše obklopeno ohromujícím pobřežím s jiskřivými vlnami Středozemního moře omývajícími zlaté písečné pláže a malé odlehlé zátoky.'
Umění žasnout je hezká věc, ale toto?

(kapitola Čemu se při psaní vyhnout, str. 92)

Mezi tím jsou drobnější a méně sourodé kapitoly o jazykových jevech všeho druhu, falešné vazbě, angličtině nebo jednotlivostech, které hodně napoví:

'nic nenapovídalo tomu, že'
nenasvědčovalo tomu, že nebo nenapovídalo že

'zanechat na něm dojem'
udělat na něj dojem, zanechat v něm dojem

'dal si body do spojitosti s pochvalou'
dal si body do souvislosti s pochvalou, nebo uvědomil si spojitost bodů a pochvaly

(kapitola Jednotlivosti, které hodně napoví, Str. 70)

Dalších téměř sto stránek zabírají ukázky článků a jejich stylistické rozbory. Jsou také výborně zpracované, ale přečetl jsem si sotva dva. Jednak mě nezaujala jejich témata, jednak mě pitvání textů nebaví. Do knihy ale dozajista patří.

nakladatelství Computer media, Kralice na Hané 2007, ISBN 80-86686-84-1, cena 220 Kč

12345
1302044760000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online