Na tuhle knihu pějí ódy mnozí programátoři, takže když jsem ji v knihkupectví viděl v češtině, nebylo co řešit (ano, mohl bych ji číst v originále - ale mnohem pomaleji).
Jaký je „programátor pragmatik“? Na straně 14 je několik charakteristik: hlad po novinkách a jejich rychlé osvojení, zvědavost, kritické myšlení, realista, žák všech oborů... To by platilo pro jakékoliv povolání, stejně jako to, že pragmaticky hledá nejvhodnější řešení a používá postupy a nástroje, které mu v tom pomáhají. Kniha tím ale pouze začíná, už v první kapitole nazvané „Pragmatická filozofie“ zabrousíme k užitečným radám a celý zbytek knihy je plný postupů, které se oběma autorům osvědčily.
Uspořádání je velmi praktické - na začátku kapitoly motivační úvod, citát nebo příklad, následuje podrobný rozbor, výrazně označené jednotlivé číslované rady, na konci problémy k zamyšlení a dokonce cvičení. Z číslovaných rad jsem vybral pár na ukázku:
Jak můžete vidět, je to nejrůznější směs základních i velmi pokročilých rad, zahrnujících přípravu projektu i kódování, modelování i testování... inu, pragmatický výběr toho, co funguje.
Kniha je užitečná pro každého, i kdyby jen pro zopakování. Protože pokud se učíte z vlastních chyb, pokud znovupoužíváte osvedčené a pokud programujete dostatečně dlouho, na většinu rad už jste dávno přišli sami. Ale třeba vás postrčí k zajímavým možnostem; mě zaujaly tyhle dvě:
Převyprávění několika principů najdete u Dagiho: trasovací střely, portfolio znalostí; recenzi Miroslava Viriuse na www.java.cz a pár stránek k prolistování na stránkách nakladatelství.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.