Wuwejův zápisník

Opravdu je nákup biopotravin vyhození peněz?

01.08.2009 14:50, Wu | věda | labužník | komentáře -

Globální analýza studií srovnávajících biopotraviny a běžné produkty dospěla k překvapivému závěru. Pokud vám jde o obsah živin, tak podle všeho za biopotraviny splachujete peníze do záchodu.“ (článek na Osel.cz)

Úplně vidím, jak se touto analýzou začnou ohánět antiekologisté a vysmívat se lidem, co kupují bio (jako tihle chytráci, pro něž „stejný obsah živin“ znamená „nejsou zdravější“ a ze studie jim plyne, že je lepší „dát přednost například geneticky upravovaným potravinám“).

A přitom sama metastudie je od počátku mimo - bio je ze své podstaty zaměřeno na tradiční hospodářství bez použití chemie (hnojiva, postřiky, antibiotika a hormony), takže hlavní a nejspíš jediný rozdíl je v jejím obsahu. Případně v chuti, struktuře a konzistenci, což jsou všechno věci, které „srovnání obsahu živin“ nepostihuje. Nehledě na to, že analýza už čelí kritice za výběr a vyřazování studií (ze 162 jich použili 55).

Neznám nikoho, kdo by si bio potraviny kupoval kvůli tomu, že budou mít vyšší výživnou hodnotu, každý to dělá kvůli menší chemické zatíženosti (případně tomu říká „zdravější“, což rozhodně není totéž jako „výživnější“). Proč si je kupujete vy, tedy pokud to tak děláte?

12345
1249131000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online