Wuwejův zápisník

Attention economy neboli ekonomika pozornosti

26.05.2008 18:35, Wu | počítače | věda | komentáře -

V prezentaci jednoho kolegy o webových trendech zaznělo pár slov o ekonomice pozornosti, na niž se pomalu začíná klást důraz při tvorbě webových stránek. Zaujalo mě to, takže jsem si vyhledal další informace.

Pojem "ekonomika pozornosti"

Pojem „ekonomika pozornosti“ poprvé použil ekonom Herbert Simon v roce 1971, kdy napsal (volně přeloženo z Wikipedie): V informačním světě znamená nadbytek dostupných dat nedostatek čehokoliv, co data přitahují, co je využívá - pozornosti příjemců. Množství informací tudíž vytváří nedostatek pozornosti a vyžaduje její efektivní přidělování jednotlivým informačním zdrojům.

Že to je dobrý postřeh potvrdily mnohé informační systémy, jejichž problém nebyl ani tak nedostatek informací, jako jejich nedokonalé filtrování. Pojem ekonomika pozornosti se uchytil jak mezi návrháři systémů, tak v obchodních strategiích, dokonce se uvažuje o „pozornostních transakcích“.

O co jde v současném pojetí ekonomiky pozornosti?

Na prodejní místo se nehledí primárně jako na prostor kde zákazník za peníze nakupuje věci nebo služby (ne že by to přestala být pravda, ale na začátku procesu to zkrátka není to nejdůležitější), ale jako na místo, kde poskytuje svou pozornost a dostává za ni služby. Nemusí jít jen o elektronický obchod, vezměme si třeba zpravodajský server - server nabízí informace, já nabízím svou pozornost, nebo vyhledávač - server mi pomáhá hledat co potřebuji a dostává za to mou pozornost.

K čemu získaná pozornost je?

Máme-li něčí pozornost, můžeme mu ukázat nejen to, co chtěl on, ale i něco navíc. Typicky reklamu, další možnosti jsou přechod na jiné stránky nebo do jiné služby, upoutávky. Nakonec i samotný fakt, že zákazník je zaujat a spokojený, může vést k cíli (snáze utrácí, je naladěn pro sponzorství apod.)

Wikipedie upozorňuje na vztah k reklamnímu konceptu AIDA (attention, interest, desire, action neboli pozornost, zájem, potřeba, jednání), kde získání a připoutání pozornosti k reklamě je první a rozhodující krok v celém procesu.

Jak pozornost získat?

V informačním světě, kde reprodukce informace nestojí nic, musí její poskytovatel přidávat nějaké hodnoty navíc, jinak pozornost nezíská a nemůže ji nijak využít. Podle Kevina Kellyho to může být:

 • okamžitá dostupnost
 • personalizace - přizpůsobení právě vám
 • interpretace - podpora, nápomoc při práci s informací
 • autenticita - pravdivost a důvěryhodnost zdroje
 • dostupnost - kdekoliv, kdykoliv
 • "ztělesnění" - informace je zároveň věcí, živá hudba, knihy
 • mecenášství - platíte pro dobrý pocit
 • nalezitelnost - v množství dostupných informací je cenné už jenom být nalezen (vzpomeňme optimalizaci pro internetové vyhledávače - SEO)

Práva uživatele

Steve Gillmor a Seth Goldstein založili organizaci nazvanou AttentionTrust, jejímž cílem je jednak srozumitelné zprostředkování ekonomiky pozornosti, jednak definice principů, jakými se svou pozorností zacházíme:

 • vlastnictví - vlastníme pozornost a můžeme ji soustředit tam, kam chceme. Máme nad ní kontrolu.
 • pohyblivost - pozornost můžeme kdykoliv kamkoliv přenést, máme schopnost jejího přesunu.
 • ekonomika - pozornost je předmětem směny, můžeme ji někomu věnovat a dostávat za to hodnoty. Pozornost má svou cenu.
 • transparentnost - to, jak je naše pozornost využívána, je průhledné a jasné. Můžeme se rozhodnout, komu důvěřovat.

Zdroje a odkazy

12345
1211819700000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online