Wuwejův zápisník

Osho: Perly v kapse u vesty

24.11.2007 19:00, Wu | knihy | duše | komentáře -

obálka knihy Osho: Perly v kapse u vestyPocítil jsem v záplavě všednodenních starostí touhu po osvěžení trochou transcendentální moudrosti. Ani ne tak pro únik skutečný (však jsem se o neunikání zmínil v textu Duchovní pokrok aneb Čelem vzad), jako spíše pro odpočinek myšlenkový. Uvolnění. Na chvíli nemyslet, nepracovat. I zalovil jsem v duchovním koutu knihovny a sáhl po Oshovi. Mám pro něj slabost. A protože jsem tu o žádné z jeho knih ještě nepsal, vezmu to trochu zeširoka.

Pamatuj, že jsme vždy v rukách smrti a neodkládej podstatné věci. Odlož to nepodstatné. Podstatné musí být uděláno nyní.“ (str. 84)

Osho byl kontroverzní učitel transformace mysli. Sám se prohlásil za bhagwana, osvíceného, o jeho probuzení si můžete něco přečíst zde. Původem profesor filozofie měl ohromující rozhled a jeho nepřipravované, spontánní promluvy a odpovědi na otázky žáků se vyznačovaly plynulostí a působivostí (podívejte se sami).

Okamžik za okamžikem, uvidíme. Nač se stále připravovat? Když okamžik přijde, tvé vědomí mu bude čelit a odpoví na něj.
Ale lidé se tak moc připravují, že téměř celé jejich životy jsou vypotřebovány na přípravy.
“ (str. 95)

Založil ášram v Pooně v Indii, kam se sjížděli sannjásinové (následníci) z celého světa, ovšem protesty veřejnosti i nejasnosti s daněmi vedly k přesídlení do USA, do Oregonu. Zde vzniklo něco neuvěřitelného, celé město, Rajneeshpuram. A také začaly ohromné problémy, soudní, správní, žaloby pro psychické problémy ze života v komunitě; i Mistr sám zdá se podlehl svodům konzumního života - roucha posázená diamanty, téměř sto vozidel Rolls-Royce na projíždky po okolí... Není divu, že Osha (Rajneesh, Radžníš) najdete prakticky v každé knize o sektách.

Tak proč ho čtu? Protože život v jeho komunitě je jedna věc a čtení jeho promluv věc druhá. Protože i ten, kdo něco dělá špatně, to může dobře chápat. Protože Osho dobře znal potřeby a problémy "západního" člověka.

Muž a žena musí žít společně na Zemi, ale nenaučili se, jak žít společně, aniž by ztratili svou individualitu, jak být společně tolik, až jsou téměř jedno, aniž by tříštili jednotu pozemskými záležitostmi.
Muž a žena si mohou pomoci - a když je k dispozici správný druh pomoci, muž nebude nikdy potřebovat utíkat do hor, do jeskyň, do klášterů. Nebude to potřebovat, protože lepší místo, než je domov, nemůže najít. Láskyplná atmosféra, lidé kteří mu rozumí, lidé kteří rozumí jeho tichu a jeho meditaci půjdou ruku v ruce s jeho láskou.
“ (str. 53)

Je divné, že ženy bojují za rovnoprávnost a muži jen stojí a trapně přihlížejí. Dělejte něco! Taky se musíte stát svobodnými. Mužský boj za rovnoprávnost je mnohem více potřebný než ženský boj za rovnoprávnost.
Ve skutečnosti by oba dva boje měly být dvěma křídly jednoho boje za svobodu.
“ (str. 54)

Ano, dobře tomu rozuměl. Skvěle jej charakterizoval Anthony Storr ve své studii guruů (Na hliněných nohou, Volvox Globator 1998): „Dokonce i papež má svého zpovědníka; ale Rajneesh neměl nikoho, komu by se vyzpovídal, nikoho, kdo by poukázal na jeho chyby nebo kdo by krotil jeho výstřelky...Jsem si jist, že měl extatické zkušenosti (satori, jak se užívá v zenové terminologii) a že věděl, že láska k druhé osobě může někdy vést k překročení touhy; ale myslím si, že skončil tak, jak začal - opuštěný, narcistický a neschopný být ve vztahu s kýmkoliv sobě rovným na obyčejné lidské rovině. Čtu-li jeho promluvy, uvědomuji si, že je to nešťastná ztráta. Dosáhl neobyčejného poznání a měl vizi takového života, jaký by se měl žít, ale sám nebyl schopen následovat své vlastní poučky.

Více o Oshovi najdete např. v knize Zdeňka Vojtíška Netradiční náboženství u nás.

Riskuj, buď hráč - co můžeš ztratit? Přicházíme s prázdnýma rukama, odcházíme s prázdnýma rukama. Není co ztratit.“ (str. 88)

Kniha Perly v kapse u vesty je výběr spíše krátkých citátů z promluv, které Osho pronesl svým příznivcům v Bombaji. Po devítiměsičním cestování z letiště na letiště, ze státu do státu, kde ho politici odmítali přijmout a vpustit do země, po soudních sporech a vyhoštění z USA.

Osvícení nastane, když na něj úplně zapomeneš. Nedívej se ani za roh, co dohlédne tvé oko, jestli náhodou nepřichází osvícení, abys ho nezmeškal.
Úplně na něj zapomeň.
Jen si užívej prostého života.
Vždyť všechno je tak krásné - nač pro sebe vytvářet nepotřebnou úzkost a muka? Podivné záležitosti duchovna... to nejsou věci, s kterými bys mohl něco udělat.
Uděláš-li svůj vlastní všední život čímsi krásným a uměleckým, všechno, po čem jsi kdy toužil, se začne dít samo od sebe.
“ (str. 179)

Nu - a během čtení si mi potvrzovalo právě to, že tohle všechno je sice sladká, leč klikatá a možná slepá cesta. A také, že je vidět, jak si odpovědi mohou odporovat, neboť jsou směrovány na konkrétního tázajícího se.

12345
1195927200000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online