Wuwejův zápisník

Petr Sedláček: Jak se vyznat v laboratorních hodnotách

30.01.2007 20:32, Wu | knihy | věda | výběr z knih | komentáře -

Petr Sedláček: Jak se vyznat v laboratorních hodnotáchTak dlouho si do blogu chystám téma "jak porozumět rozboru krve", připravuji materiály, dešifruji zkratky a hledám co která hodnota indikuje, až si Petr Sedláček klidně vydá knihu na stejné téma :). Co teď s tím? Přiznat, že takhle kvalitně a fundovaně bych to nikdy nenapsal a pokorně vám knihu doporučit.

Je určená pro každého, komu se občas výsledek z laboratoře dostane do ruky, ale dokáže z něj vyčíst jen pár charakteristik, referenční meze a jejich případné narušení. Co měřená veličina znamená, to už laboratoř nepíše. Taky proč by měla, od toho je lékař. Jenže co si budeme povídat ...

Krátký úvod nastíní jaké vzorky se odebírají, jak se to má správně dělat a co se s odebraným materiálem děje potom.

Následuje hlavní část s vybranými laboratorními hodnotami, seřazenými podle abecedy. U každé je uvedeno jméno, zkratka, obecné informace (třeba kde látka vzniká a k čemu slouží), vv čem se měří, význam průkazu, při jakých stavech má změněné množství (zvýšené, snížené) a co ji může ovlivnit. Jako příklad jsem vybral GOT, čili glutamát-oxalacetát-transferázu, str. 54:

Petr Sedláček: Jak se vyznat v laboratorních hodnotách, str. 54

Jediná škoda je, že se rozsypalo formátování a pokud u nějakého hesla nejsou údaje, jen odkaz jinam, chybí dělící čára. Následující heslo pak nemá velký nadpis, ale jen takový, jakým je napsáno "Jak se měří"; zkrátka obě hesla splývají. Můžete to vidět např. na str. 61 (splynula HBD s cholesterolem):

Petr Sedláček: Jak se vyznat v laboratorních hodnotách, str. 61

Je tedy potřeba dávat pozor a takové případy nepřehlédnout, případně si dělící čáru doplnit tužkou.

Na konci je krátké vysvětlení nejdůležitějších pojmů, namátkou antigeny, enzymy, hormony, a slovníček běžných zkratek z laboratorních výsledků.

12345
1170185520000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online