Tak dlouho si do blogu chystám téma "jak porozumět rozboru krve", připravuji materiály, dešifruji zkratky a hledám co která hodnota indikuje, až si Petr Sedláček klidně vydá knihu na stejné téma :). Co teď s tím? Přiznat, že takhle kvalitně a fundovaně bych to nikdy nenapsal a pokorně vám knihu doporučit.
Je určená pro každého, komu se občas výsledek z laboratoře dostane do ruky, ale dokáže z něj vyčíst jen pár charakteristik, referenční meze a jejich případné narušení. Co měřená veličina znamená, to už laboratoř nepíše. Taky proč by měla, od toho je lékař. Jenže co si budeme povídat ...
Krátký úvod nastíní jaké vzorky se odebírají, jak se to má správně dělat a co se s odebraným materiálem děje potom.
Následuje hlavní část s vybranými laboratorními hodnotami, seřazenými podle abecedy. U každé je uvedeno jméno, zkratka, obecné informace (třeba kde látka vzniká a k čemu slouží), vv čem se měří, význam průkazu, při jakých stavech má změněné množství (zvýšené, snížené) a co ji může ovlivnit. Jako příklad jsem vybral GOT, čili glutamát-oxalacetát-transferázu, str. 54:
Jediná škoda je, že se rozsypalo formátování a pokud u nějakého hesla nejsou údaje, jen odkaz jinam, chybí dělící čára. Následující heslo pak nemá velký nadpis, ale jen takový, jakým je napsáno "Jak se měří"; zkrátka obě hesla splývají. Můžete to vidět např. na str. 61 (splynula HBD s cholesterolem):
Je tedy potřeba dávat pozor a takové případy nepřehlédnout, případně si dělící čáru doplnit tužkou.
Na konci je krátké vysvětlení nejdůležitějších pojmů, namátkou antigeny, enzymy, hormony, a slovníček běžných zkratek z laboratorních výsledků.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.