Wuwejův zápisník

Ve Bzenci U Bzinku bzikavka bzíká

27.09.2006 21:56, Wu | čeština | komentáře -

A je zelená jako bzinka. Navedla mě k tomu dodávka, která stála pod rekonstruovaným a restaurovaným panelákem, na jejíchž dveřích se skvěla adresa U Bzinku 1427 Bzenec. Hezká kombinace slov a hlásek; myslel jsem si, že bude snadné něco o těchto zvláštně znělých slovech najít. Není. Etymologie není můj koníček a žádný etymologický slovník doma nemám, takže zbývá Internet, který je němý, a fantazie, které se nedá věřit.

Bzíká je dost zvukomalebné, souvislost s bzučením potvrzuje i jméno mouchy z čeledi ovádovitých - bzikavky. Mimochodem podívejte se na ty obrázky, já si dodnes myslel, že ti velcí kousaví hmyzové jsou ovádi alias hovada a ono ne, ony jsou to bzikavky.

Pak tu máme bzinku, „zelená jako bzinka“. To by mohla být bezinka, které se někde vytratilo písmeno e. To se myslím stát může. Potvrzení jsem našel tady - lidový název černého bezu je prý bzinka.

Bzenec by vlastně mohl s bezem souviset také, bezinec -> beznec -> bzenec, ale má to dva háčky. Jednak jsem si to vymyslel, protože o pravidlech jakými se řídí tyhle přesmyky v řeči nemám ani páru, jednak to mohlo vzniknout úplně jinak, třeba z němčiny (Bisenz). Dokonce se uvažuje, že dnešní Bzenec mohl být hrad Businc, dobytý knížetem Oldřichem roku 1015 (historie města Bzenec), což je od černého bezu vzdálené hodně. Přemýšlet nad souvislostí se slovem bzdít se skoro bojím :).

Bzink nebo bzinek (U Bzinku), tak tady nenacházím vůbec žádné vodítko. Nevíte někdo něco? Nemáte ten slovník? Já se snad přihlásím do knihovny nebo si jej koupím, stejně pořád po něčem pátrám ...

Aktualizace 27.3.2007: Díky komentáři a odkazu od Tomáše Cibulky jsem se dozvěděl, že souvislost Bzence se slovem "bzdít" být může. Tamní oblast má totiž naftonosné pole a četné tektonické zlomy, což mohlo vést k vyvěrání, erupcím uhlovodíků a příslušné zvukové projevy lze jistě slovem "bzdít", "bzdiet" pojmenovat.

12345
1159386960000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online