Wuwejův zápisník

Automatické otáčení fotek podle EXIF - Irfan View

13.08.2006 16:34, Wu | počítače | komentáře -

Fotoaparát nevyrábí fotky čtvercové, ale obdélníkové, což má za následek fotodualitu. Můžeme si totiž vybrat, jestli snímek pořídíme klasicky čili naležato, nebo natočíme přístroj a sejmeme obrázek na výšku. Taková alternativa má spoustu výhod, například při focení postavy má postava hlavu i nohy, při focení jednoho stromu má tento korunu a vůbec všechny objekty vyšší než širší pak vypadají líp.

Foťák má čidlo, kterým pozná, jak jsme ho zrovna natočili a zapíše to se spoustou dalších údajů do EXIF záznamu v souboru JPG. Tady je zjevné, že informace k dispozici je, stačí jen ji využít. A teď to přijde - jediný digitální foťák z těch co znám, který skutečně fyzicky otáčí fotky, je HP850. Ty ostatní, se kterými jsem měl tu čest, ať už Canon, nebo Panasonic, fotky otáčejí jenom na displeji, uložená je vždycky naležato. Ono je to vlastně jedno, když se tisknou na papír, natočíme papír, ale co s prohlížením na monitoru? LCD panely sice jdou otáčet, ale...

Takové kousky jsem tedy vzal, nekopíroval do počítače a při každém zobrazení je otáčel softwarově. Používám Irfan View, myslím že verzi 3.91 a neustálé otáčení mě pomalu ale jistě začínalo štvát. Trochu to vyřešilo ukládání otočeného obrázku, ale má to dva háčky, které se mi pochopitelně nelíbí - za prvé je to pracné, minimálně jednou to otočit musím a ještě navíc ukládat, za druhé každým uložením se provádí rekomprese a tudíž ztráta kvality (mluvím o JPG). Pohled na několik set neotočených fotek mě donutil k úvaze - když to otáčí foťák při prohlížení, proč by to neměl umět Irfanův prohlížeč?

Prošel jsem všechna nastavení a nic nenašel. Následoval logický krok - google. A také ano, nebyl jsem jediný, kdo měl tentýž problém. Teď to fórum nemúžu znovu najít, abych připojil odkaz, ale každopádně řešení tam byla hned dvě.

To první je JPG losseless operations plugin (součást balíčku všech pluginů). Umí všechny rotace, provede je a rovnou přepíše původní soubor. A to všechno bez ztráty kvality. Perfektní, krok kupředu. Akorát že volby se vybírají v dialogu a nejde to moc urychlit klávesovými zkratkami...

Zato druhé řešení je naprosto skvělé - menu Options / volba Properties / karta JPG - zaškrtnout "Auto-rotate image according to EXIF info (if available)". Až na to, že takovou volbu v menu nemám... Jistě už víte správnou odpověď, samozřejmě, nová verze Irfan View 3.98. Stáhl jsem, nainstaloval, volbu zaškrtl a opravdu, funguje.

12345
1155479640000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online