Wuwejův zápisník

Robert Jackson: Neobjasněné záhady druhé světové války

17.07.2006 12:46, Wu | knihy | komentáře -

Neobjasněné záhady druhé světové válkyDruhá světová válka mě nijak zvlášť nezajímá, takže jsem žádnou ze záhad neznal a o to víc se divil. Že bombardér "Lady Be Good" přeletěl letiště a díky nedokonalosti navigačních přístrojů pokračoval stále dál, to mě moc nepřekvapilo, ale že japonský generál Jamamoto postupoval ve válce v Tichomoří takřka stejně, jak bylo popsáno v knize bývalého důstojníka zpravodajské služy Hectora Bywatera, to už je na pováženou.

Tento britský námořní korespondent zveřejnil roku 1925 (!) článek, jehož podstatnou část tvořila prognóza vývoje hypotetické války v Pacifiku. Předpověděl použití lodních děl, letadlových lodí, postup útoku Japonců na Guam a Filipíny, znovudobytí Tichého oceánu Američany pomocí silného námořnictva, popisoval, že Japonci tváří v tvář porážce vrhnou do bitvy všechny dostupné zdroje včetně sebevražedných letounů ... Jamamotova strategie a obsah knihy neznámého Angličana jsou si velmi podobné, jestli ale japonský generál knihu četl (mohl, ve 20. letech působil jako japonský vyslanec ve Washingtonu) nebo ne - to zůstane záhadou.

Z dalších příběhů zmíním třeba ponorku, která se sama potopila (USS Tang), příběh osamělého běžce Georga Elsera, který se roku 1939 pokusil spáchat atentát na Hitlera nebo tajemství německé atomové bomby (v reaktoru v Heigerlochu provedli roku 1945 experiment, kteý měl poskytnout spolehlivou jadernou reakci).

Kniha má celkem 14 kapitol a kromě bohatého obrazového materiálu pokaždé uvádí do tehdejší situace; rozsah není velký, takže znalce a odborníky neuspokojí, pro ostatní je ideální (pokud vám nevadí, že některé záhady jsou spíš zajímavosti). Levné knihy, 99,-.

12345
1153133160000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online