Wuwejův zápisník

Linux VII - Fedora Core 4, Pentium 4/HT a SMP jádro

30.11.2005 22:22, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja Gerwinski Jo jo, přesně jak jsem říkal, nic nemůže být jednoduché. Tuhle jsem si pochvaloval, jak ten Linux pěkně funguje i na novém počítači, to jsem ovšem ještě nevěděl, že žiju v iluzi.

Rozhodl jsem se nainstalovat aktualizovaný Pro Linux GNU / Linux FC4, a protože od myšlenky ke skutku nemám daleko, také jsem tak učinil. Přidělil oblasti disku, nastavil zavaděč a z nepřeberného množství balíčků vybral skoro 5 giga, abych se měl čím probírat a kochat. Instalace trvala 20 minut, pak restart a bootování do jádra se SMP (symetrický multiprocessing, potřebné pro podporu víceprocesorových systémů nebo procesorů s hyperthreadingem, což je můj případ). A pak nesrozumitelné chybové výpisy a "kernel panic". Z bezvýchodné situace vedl pouze brutální zásah tlačítkem power-off.

Restartoval jsem do UP (uniprocessorového) jádra (2.6.13-1.1532_FC4, pro detailisty) a jal se zkoumat logy ve /var/log. Ke svému překvapení jsem nenašel vůbec nic. Tím nemyslím žádnou chybu, ale žádný výpis. Neúspěšný start jako by neexistoval. Opět padla jedna z mých iluzí - myslel jsem si, že linux loguje všechno. Pak mě napadlo provést update jádra. "yum update kernel*" něco našel, provedl update (na jádro 2.6.14_1.1637_FC4). Pln očekávání jsem restartoval, vybral SMP jádro a? A nic, opět zamrzlo.

Nezbývalo než se optat strejdy Googla. Pročetl jsem kde co, přičemž nejčastější lék bylo vypnout ACPI. Zkusil jsem tedy při startu přidat parametr jádra acpi=off. Ano! Naběhlo to! To je ono, říkal jsem si, až do chvíle, než jsem pochopil, že bez ACPI se HT nekoná. Hledal a hlodal jsem dál, až jsem vyhledal jinou možnost, "acpi=ht" - z ACPI zavede jen tolik, kolik je potřeba k podpoře hyperthreadingu. Sice o chvíli později, ale stejně to zatuhlo. Alespoň nějaké výpisy jsem zachytil:

...
insmod: error inserting '/lib/ata_piix.ko': -1 Operation not permitted
...
ERROR opening /dev/console!!!!> 2
...
error dup2'ing fd 0f 0 to 0
error dup2'ing fd 0f 0 to 1
error dup2'ing fd 0f 0 to 2
...
kernel panic -not syncing: Attempted to kill init!

Nic moc. Zaujalo mě "Operation not permitted", zase nějaká bezpečnost. Dosavadní zkušenosti radí: "když něco nefunguje, vypni SE Linux". vypnul jsem, restartoval do SMP jádra a ono to začalo nabíhat! Radoval jsem se až do chvíle, kdy jsem se měl přihlásit. To jsem zjistil, že je všechno mrtvé, včetně klávesnice. Opět restart do UP jádra a průzkum logů (z konference, na niž jsem se v zoufalství obrátil, jsem už věděl, že logování dělá jádro a když jádro nenaběhne, nemůžou být logy, logické). Logy byly, ale chyb minimum, jenom tohle:

...
Nov 28 00:16:06 localhost kernel: ACPI-0304: *** Error: Looking up [_PPC] in namespace, AE_ALREADY_EXISTS
Nov 28 00:16:06 localhost kernel: ACPI-1172: *** Error: Method execution failed [\_PR_.CPU1._PDC] (Node c19eb920), AE_ALREADY_EXISTS
...
Nov 28 00:16:07 localhost kernel: acpi-cpufreq: CPU0 - ACPI performance management activated.
Nov 28 00:16:07 localhost kernel: ACPI-0304: *** Error: Looking up [_PPC] in namespace, AE_ALREADY_EXISTS
Nov 28 00:16:07 localhost kernel: ACPI-1172: *** Error: Method execution failed [\_PR_.CPU1._PDC] (Node c19eb920), AE_ALREADY_EXISTS
...

Poslal jsem to do konference, jestli náhodou někdo nebude vědět, a zatím se chytil dalšího stébla. Tím je Bugzilla firmy RedHat. Pečlivé prohledání nahlášených chyb pro produkt "Fedora Core 4" a komponentu "kernel" přineslo ovoce. Poněkud kyselé :). Podívejte se sami: "Bugzilla Bug 169816 – SMP kernel randomly crashes when coming up on Pentium EM64T with hyperthreading enabled". Připsal jsem tam potvrzení a tím končím, tohle nerozlousknu. Musím počkat než bude chyba opravená...

12345
1133385720000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online