Wuwejův zápisník

Offline blogování, EasyBlog a jeho náhrada

06.08.2005 23:43, Wu | o blogu | komentáře -

Možná někdo tuší, že pro generování blogu používám offline blog generátor EasyBlog. Proč se mi líbí offline blogování?

Protože nemám rád databáze. Zprovozňování blogu na lokálním počítači, následný export dat a import na server mě nebaví. Databáze je černá skříňka, data nejsou vidět hned a to nemluvím o nejrůznějších problémech s kódováním češtiny, obzvlášť když je server nastavený jinak. I zálohování adresáře mi připadá výrazně jednodušší než jakékoliv laborování s exporty.

Jistě, mohl bych se na to vykašlat a použít některý z hotových blogserverů. Jenže já také chci mít texty u sebe a sám si je zálohovat. Takže bych buď musel u sebe psát příspěvky do souboru a pak je vkládat do systému (aby mi zůstaly jako záloha), nebo je ze systému exportovat k sobě po každém nově napsaném (celkem otravné), nebo se spolehnout na zálohování serveru (nikomu nevěřím).

Pak takové drobnosti, jako spadlá databáze (obyčejné posílání statických souborů padá podstatně méně) nebo rychlost odezvy; je toho dost a určitě bych našel i další důvody, proč databázi používám jen minimálně (na komentáře).

Vlastně bych měl být s offline blogováním spokojený, tak proč s tím otravuji? Protože spokojený nejsem. EasyBlog je výborný kus software, ale pár věcí mi vadí:

  • když nechci, aby za mě dělal odstavce a píšu si tagy sám, nefunguje rozdělení velkého textu (tak aby nebyl na titulní stránce celý a místo toho tam byl odkaz "celý příspěvek")
  • dodneška jsem nezjistil, jak se do stránky vkládají nekomentované odkazy (ale to je moje chyba)
  • v konfiguračním souboru jsou absolutní cesty, takže přenášení blogu mezi různými počítači není tak snadné, jak se zdá
  • automaticky posílá na server i konfigurační soubor, jako zálohu. To by bylo dobré, kdyby tento neobsahoval jméno a heslo k ftp účtu
  • občas (nevím za jakých okolností, nejspíš po přenosu na jiný počítač) se při úpravách starších příspěvků uloží pod jiným jménem. Jméno se liší v úvodním čísle, asi to souvisí s konverzí datumu a času, které jsou v onom čísle zakódované.
  • každé dva tři dny mi zatuhne ftp v půlce přenosu, program musím odstřelit a zkusit odeslání znovu
  • všechny vygenerované soubory se sypou do root adresáře. Za půl roku mám kolem sta příspěvků, jak ten adresář bude vypadat za dva roky? a za pět? Chtěl bych, aby byly nějak strukturované, alespoň podle roku vytvoření...
  • a problém největší, je to program pro Win32. V Linuxu sice pod wine jde spustit, možná by se povedlo rozchodit i generování a ftp, ale upřímně - nelíbí se mi to, wine chci používat co nejmíň.

Hledal jsem alternativu, ale asi nejsem dost zručný hledač. Chopil jsem se tedy nářadí (J2SE + Netbeans) a jal se vytvářet vlastní generátor statického blogu. Už je téměř hotový a brzy na něj přejdu. Pokud byste někdo snad měl o program zájem, ozvěte se v komentářích. V některém z příštích příspěvků jej popíšu podrobně, zatím jen pár informací - je to řádkový nástroj, výstup je strukturovaný podle dat příspěvků, vstupem jsou txt soubory (strukturované libovolně) a jakožto program v javě je platformově nezávislý. Editor příspěvků je ten nejlepší (protože si to každý může editovat v čem chce), pro odeslání pomocí ftp se bude generovat skript.

12345
1123369238

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online