Wuwejův zápisník

Šifrování souborů

01.08.2005 19:01, Wu | počítače | komentáře -

Zabezpečení souborů je často podceňováno, ale je to chyba. Ať už se jedná o notebook, který může být ukraden, soubory na flash disku, ne-až-tak-úplně pracovní dokumenty na firemním počítači nebo zálohy na CD, vždycky je tu riziko, že se k nim dostane nepovolaná osoba. Jak tomu co nejlépe předcházet?

Teď vynechám velké balíky jako je PGP nebo GnuPG a zmíním jen odlehčené nebo specializované nástroje. Mluvím o freeware pro Win32, nástroje pro Linux jaksi ještě neznám (což se časem změní, můj kompletní přechod na Linux se blíží mílovými kroky). Nejprve nástroj na vytvoření zašifrovaného disku - je jím TrueCrypt, který umí vytvořit virtuální šifrovaný disk uvnitř souboru, nebo zašifrovat celou diskovou oblast. Instalaci i použití obšírně popisuje Radek Hulán ve svém blogu, takže odkazuji.

Někdy potřebujeme jednoduše a rychle zašifrovat jeden soubor a někomu jej poslat, třeba mailem. Nevíme ale nic o příjemcových schopnostech, ani zda má nějaký software nainstalovaný. Tady může dobře posloužit IronKey, který vytvoří archiv jako spustitelný exe soubor. Nainstaluje se do kontextového menu, takže na souboru stačí dát pravé tlačítko myši a vybrat "Encrypt to EXE".

A do třetice - správa hesel. Hesla by měla být dostatečně složitá a neměla by být nikde napsaná. Jenže teorie je teorie, v praxi má člověk intenzivně používající internet desítky registrací na různých serverech, poštovních účtech atd., o nejrůznějších systémech v zaměstnání nemluvě. To udržet v hlavě nejde, napsat na papír je hloupost a napsat do počítače je dost riskantní. Ulehčit situaci může program PINs, tedy pokud se mu rozhodneme svá hesla svěřit. Pak už si stačí jen pamatovat hlavní heslo k archivu, o zbytek se program postará sám. Mimochodem, neznáte někdo jeho alternativu pro Linux?

Aktualizace 4.2.2008: místo PINs, který se už nevyvíjí, používám KeePass.

12345
1122921178

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online