"Víte proč jsou stožáry elektrického vedení složené prakticky jen z trojúhelníkových tvarů? Protože i při nepevném, protáčejícím se spoji, je to tvar pevný a neměnný a přesně to takový stožár potřebuje."
Úplně prakticky to takto není. Zaplatí-li investor, tak místo běžného stožáru může být stožár např. ve tvaru lodního stěžně. Otázkou pak je co má nyní větší pevnost při povětrnostních vlivech, zemětřesení,...
To proč většinou vychází stožáry trojúhelníkových tvarů je následující:
1) kdokoliv to chce postavit, tak v první řadě bude minimalizovat svoje náklady na materiál a na výrobu (tj. nebude stavět "lodní stěžeň", ale něco méně nákladného)
2) bude řešit bezpečnost konstrukce (nebo naopak, tj. nejdřív bezpečnost, potom náklady)
3) zaplatí někoho kdo navrhne konstrukční celek a pak někoho na FEM analýzu, viz např. výsledky můžou vypadat takto
http://www.mdpi.com/2072-4292/7/9/11551/htm
nebo
http://www.ijetae.com/files/Volume4Issue8/IJETAE_0814_03.pdf
No a ukáže-li se, že kdyby např. měla tato konstrukce
http://www.informengineer.com/wp-content/uploads/2015/08/Statics-3D-Finite-Element-Method.jpg
ramena na držení vedení a dávala lepší výsledky než stávající trojúhelníkové, tak se budou stavět tyto. Obdobně si lze všimnout, že už u prvního odkazu v obrázku 5 (Figure 5) laborují s konstrukčními prvky...
Proč se v praxi toliko nelaboruje s tvarem a prvky konstrukce, přesněji nedělá se moc vývoj, je dáno: pěnezi, nedostatkem času a hlavně tím, že přemýšlení bolí a je daleko jednodušší použít něco co už umíme a máme s tím zkušenost.
A otázka do pléna. Proč se např. takto nestaví i větrné elektrárny? :)
~