Wuwejův zápisník

Análně-genitální pojmenování v dětských seriálech

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2015-03-28 22:20:57
sax: ano, při mytí a také potom po konci světa, kdy na jaře leží venku a vyhřívá se na slunci. Měl i bradavky, pupek a ochlupení - ve srovnání třeba s Človíčkem, který nemá pro jistotu nic (alespoň že Človíčkové prsa zůstala, byť bez bradavek :)).

K pohádkám jsem tak skeptický nebyl, sice mi bylo jasné, že vyprávějí jiné příběhy, ale že by úplně všechno bylo jinak... ale je fakt, že po přečtení Bílého přehledu konstelací na téma pohádek Co se stalo s Popelkou po svatbě http://blog.wuwej.net/2015/02/18/jan-bily-co-se-stalo-s-popelkou-po-svatbe.html už mám nakročeno přijmout cokoliv :)

fialka: ta odkazovaná povídka je naprosto geniální. Jak zápletka s Dušínem, tak skloubení s dalšími příběhy i historií.
fialka
2015-03-28 21:30:01
No to jo, to překáží, ale pak jde člověk v dešti a nemusí držet deštník.
sax
2015-03-27 22:30:35
fialka
2015-03-27 18:32:41
Ježíši, saxi, mám 7 mikin a 3 z nich mají kapuce! A bundu bez kapucky bych nekoupila. A ještě mám 2 svetry, pletené včetně kapuce.
S tím věkovým posunem souhlasím, dvacet mi už dávno není. :-)
Že bych tím zahájila revoltu stříbrného věku? :-)
sax
2015-03-27 17:51:48
Na kapuce je uz spadeno a pomalu se chysta jejich zakaz (aby byl oblicej videt v kamere).
http://time.com/3651529/oklahoma-hoodie-ban/
Bohousek je ideologicky prazdroj poulicniho sigra, jeste, ze tehdy neznali spreje...
Mozna je puvodne detska, to mate pravdu, s casem se z ni ale stal symbol revolty dospivajicich- urcity vekovy posun tu tedy je.
fialka
2015-03-27 17:02:45
Saxi, tohle taky stojí za přečtení: http://www.fantasmagorium.net/povidky/fantasy-prokleti_hlavolamu.php

Zajímavé dedukce s tou kapuckou, doposud mi připadalo, že kapuce podětšťuje, že ji nosí ti, kteří potřebují větší ochranu. Napadá mě ještě řád kapucínů, on středověk si v kapucích liboval.

"na "normalni" sex skoro nenarazite" - nejsem zas takový úchyl, abych vyhledávala normální sex. ;-)
Otázkou je právě ta normálnost. Když v Policajtovi ve školce prohlásí ten malý sígr, že "Kluci mají penis, holky vagínu", je mi to milejší než 759 metafor, jejichž význam si musím třeba domýšlet, protože u nás v kraji se používaly jiné názvy.
sax
2015-03-27 08:33:19
Wuveji: V "Krtkovi ve snu" slo o toho pana, co mu byl videt penis, kdyz ho myl robot (anebo neco podobneho)?
To zas ponouka na srovnani s Tomem a Jerrym, kde naopak Americane se zdrahaji ukazat i obliceje zucastnenych lidskych postav a skryvaji je.
Jinak jsem purista a nemel jsem rad uz ty prevypravene Rychle sipy, ktere kolovaly po skole v 70. letech...ja byl vzdycky najivni a duverivy (=blbec), takze mne urazelo, ze nekdo urazi Rychle sipy.
Za odkazy samozrejme dekuji, peclive je prostuduji.

Vsechny pohadky vypravi dle meho spolecny pribeh, ktery by sel nazvat "vsechno je jinak".
Proto kdyz mi nekdo ukaze v pohadce par, ktery se chysta na svatbu, tak neverim, ze by lidska mysl byla tak jednoducha, ze by to jako pripravu na svatbu vymyslela a i prijala.

Existuje feministicka teorie- maxima, na ktere urcite je neco podstatneho a ktera rika, ze kazda penetrace je znasilnenim. Kdyz kazda, pak kazda. Mozna proto, kdyz juknete na chlupate internetove stranky, tak na "normalni" sex skoro nenarazite, temer vsechny praktiky jsou uchylne v tom smyslu, ze nevedou k puvodnimu cili. Castym tematem byva i ona Ctyrlistkova "priprava na svatbu" :o)

Z toho si mohu dovodit, ze se coby spolecnost nachazime v situaci, kdy nedokazeme vydrzet pohled na nas vlastni cil, protoze je nejakym zpusobem neprijatelny. Proto i vetsina politickeho vypraveni dnesni casu ma prichut pohadky, at jde o zleho Rusa, anebo pilota, co se podle vysetrovatelu rozhodl pro kratochvilne pristani na alpskem svahu a to v plne rychlosti.
Wu
2015-03-26 23:49:56
saxi upřímně říkám, že se za svou přízemnost stydím! Téma jsem využil naprosto nedostatečně, ještě že jste se objevil a dodal tomu šťávu.

Když jste zmínil obnaženost Medvídka Pú, vybavil jsem si nerealismus animovaných pohádek. Pokud mě paměť neklame, jediné kdy bylo vidět anatomicky správné zobrazení je Krtek. Ať už proslulý porodnický díl, nebo postapokalyptický Krtek ve snu.

Vztahy u Krkonošských pohádek mi problematické nepřijdou, tam je jasně vykreslený pár Kuba-Anče, ostatně chystají si i svatbu, u toho Čtyřlístku je to naopak. Odkazovaná studie ukázala, že jde patrně o dva páry, nicméně i rodina s dvěma dětmi - Bobíkem a Pinďou (ostatně věčně se perou a provokují) by dávala smysl.

Rychlé šípy si o netradiční zpracování říkají, narazil jsem na Křesadlovu povídku Rikitan (http://blog.wuwej.net/2006/10/16/jan-kresadlo-slepa-bohyne.html), Kučerovu povídku o dospívání Mirka Dušína (http://blog.wuwej.net/2006/10/19/stepan-kucera-tajna-kronika-rychlych-sipu-a-jine-pribehy.html) a Rychlé šípy Reloaded (http://rsr.koisny.cz/).

(To přetahování kapuce... to už snad ani nejde komentovat :-D)
sax
2015-03-26 23:08:28
fialka
2015-03-26 21:15:15
Sax: No zírám :-)
Já si jména špatně pamatuju i u hlavních hrdinů, natož u "červených uniforem".
Ovšem zapomenout na Dlouhé bidlo... A co Bohoušek? Není Bohoušek podle vzoru robertek?
sax
2015-03-26 19:48:19
fialka
2015-03-26 18:10:18
Mě vychovávali spíš Rychlé šípy než Čtyřlístek a s těmi na žádné nomen-omen hrát nebudu. Co by tomu řekl Jan Tleskač?
sax
2015-03-26 13:15:29
Vy se drzite hrozne zkratka, wuveji... :o)
Prosel jsem jen prvych 7 stranek seznamu a jeste na mne vyskocili:
Smoulinka; Ance, coby zapreny anal; Rakosnicek Vypraskovy, smoula Mlsoun, Dorota Machalova, vila Amalka, Obelix, Medvidek Pu (vyznamne rovnou bez kalhotek, ale zato s trickem), Kremilek a Vochomurka (hlavne ve spojeni s temi jejich nosy), anal popirajici princezna Bela (jako Ance nahore), ale i Popelka....atd. Obelixe, Mlsouna jsem sem dal proto, ze analni nema bez oralniho smysl, bez vstupu neni vystup.
A nemeli bychom zapomenout ani na Saxanu, ta na to jde komplexne se vsim vsudy :o)
A rekl bych, ze analni pojmenovani nelze brat jen doslovne, ale i zvukomalebne, ci v souvislostech- jako priklad Dorota Machalova, to kdyz ctete, hned je to jasne.
Jinak pohadky ma vesele propracovane treba Jan Stern:
http://blisty.cz/art/21376.html
Jinak je mozne, ze analni a genitalni pojmenovani jsou uplne dve odlisne kategorie.
Zajimave take je, jak rozdany jsou sexualni karty v pohadkach, zrovna u Ctyrlistku ci Krkonoskych pohadek (v obou pripadech nestabilni rozvzeni po 4 osobach): kdo s kym, anebo obcas vsichni dohromady? Anebo jde o rodinu s dvema detmi a Vyspulinem/ Trautenbergem, chovajicim se velmi odtazite ke sve manzelce? Anebo je to sluzka, slouzici ostatnim trem naprosto ve vsem?
Trautenberk navic neni jenom Nemec, ale i v prekladu "libezny, mily, utulny, duverny, bezpecny kopec-hora", pristav jistoty. Vzhledem k oblibenosti tehle pohadky bychom se skrze Trautenberka mohli dostat az k ceske privatizaci a rannym 90. letum: cim hure s nami nakladli, tim vice se k nim lide prichylovali, tim vice volebnich hlasu dostali.