Wuwejův zápisník

Monika Beránková, Anna Fleková, Blanka Holzhauserová: První pomoc

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2013-04-18 01:26:51
Tribun: právě, tohle se z paměti vytrácí snadno a problematika je to dost široká. Proto jsem si knihu pořídil a hodlám se k ní vracet.
Ona ta branná výchova, resp. její obsah, byla víceméně zachována, jen je v RVP nešťastně rozprostřená, viz. http://blog.wuwej.net/2013/04/04/vzdelavani-ku-preziti.html

K té první pomoci versus záchranka - tady se za první pomoc považuje to, co udělá na místě laik nebo sestra. Jsou tu lékárničky, způsoby transportu, a pokaždé jsem si představoval jak někoho vleču z lesa a tak.

Fialka: praktické vyzkoušení je důležité, provedené modelové situace si člověk vybaví, načtenou teorii jen těžko. Ale zase si říkám, lepší teoreticky, než vůbec :)
fialka
2013-04-16 16:45:26
Tribun
2013-04-16 09:07:21
Kdysi jsem absolvoval kurz první pomoci od Červeného kříže a pamatuji si z toho prd (snad jedině s výjimkou poučky, že kdo řve, dýchá, takže je až druhý na řadě po tom se zástavou oběhu). Asi si to pořídím, tohle jsou věci, které se nikdy neztratí.

Mimochodem, jsem dlouhodobě přesvědčen o tom, že ideologicky motivované zrušení brané výchovy byla chyba, že takový předmět by měl existovat a jeho náplní by měla být právě první pomoc a základy orientace a přežití. Třeba nám i NATO poskytne 101% ochranu, ale před dopravními nehodami, povodněmi, požáry nás neochrání.

Ale zajímavá věc, že jinde jsem četl, že moderní první pomoc stojí právě na výjezdu a většinu práce dělá posádka sanitky a do nemocnice převáží až stabilizovaného pacienta. A teď čtu, že je to opět/stále ještě naopak. Nebo jestli se první pomoci nepovažuje za RLP/RZP?