Přemýšlím o článku na toto téma, tak se mi k tomu honí hlavou hodně věcí poslední dobou, hodně neurovnaně. Takže bude těžké nebýt rozvláčný.
Ironické mi to připadá proto, že česká krajina a instituce, což tvoří naši českou civilizaci, jsou z velké části dílem německého etnika. A mně připadá absurdní, že se nikdo moc nezabývá otázkou, z jak velké části. Nelíbí se mi, čím se zabývá český dějepis, že pomíjí hlavní věc pro mě: co jsou přesně hodnoty pro nás (= pro můj běžný život, pro jeho kvalitu) v české krajině a institucích. Jak vznikly, kdo je vytvořil, co jim prospívalo, co je ničilo. (Z toho pak vyplynou, už mimo dějepis, dobré tipy, jak dál).
Mně by zajímal třeba přehled hodnotných míst z tohoto pohledu. U té první třídy (kam já bych třeba dal Krumlov, Vary, Mikulov) je to asi jasné. Ale říkám si, jak je to u těch desítek dalších, o řád nebo dva méně významných mezinárodně, ale lokálně přesto důležitých. Která jsou nejhezčí místa, kde ten styl určoval německý živel, která u českého živlu, co přesně zůstalo po Židech? (To všechno samozřejmě bez nějakého hrocení, spíš naopak, ono se to jistě míchalo apod.).
Pamatuju si, že když jsem se s těmito otázkami po převratu poprvé setkal z německého pohledu, tak to byl šok. Vím, že jsem se díval třeba tehdy do standardní učebnice dějepisu, možná někdy ze 70. let a tam byla myslím natvrdo věta, že nositeli kultury v Čechách a na Moravě byli Němci. Taky si třeba pamatuju, že jsem si koupil nějakou tlustou německou (už starší) historii Prahy a tam bylo, že obec Praha je z právního hlediska původně ta samosprávná obec německých obchodníků, kteří to měli jako privilegium.
~