Wuwejův zápisník

Stefan Zeidenitz, Ben Barkow: Xenofobní průvodce - Němci

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2010-09-10 00:21:13
Na historické příklady jsem si vzpomněl, to ano, ale když pátrám po svých zkušenostech, tak nic moc, bouřlivou romantiku jsem nikdy neviděl.
(jinak souhlas)
sth
2010-09-09 10:46:09
Wu
2010-09-02 23:26:27
Nejdřív mi to přišlo jako přílišná redukce, vztahovat místa k etniku. Co aktuální kultura, architektonický styl, politické klima? Ale čím déle jsem o tom uvažoval, tím víc jsem musel uznat, že i tyhle věci museli nést konkrétní lidé konkrétních národností. Tenhle pohled je rozhodně zajímavý, díky.
jm
2010-09-01 11:00:47
Přemýšlím o článku na toto téma, tak se mi k tomu honí hlavou hodně věcí poslední dobou, hodně neurovnaně. Takže bude těžké nebýt rozvláčný.

Ironické mi to připadá proto, že česká krajina a instituce, což tvoří naši českou civilizaci, jsou z velké části dílem německého etnika. A mně připadá absurdní, že se nikdo moc nezabývá otázkou, z jak velké části. Nelíbí se mi, čím se zabývá český dějepis, že pomíjí hlavní věc pro mě: co jsou přesně hodnoty pro nás (= pro můj běžný život, pro jeho kvalitu) v české krajině a institucích. Jak vznikly, kdo je vytvořil, co jim prospívalo, co je ničilo. (Z toho pak vyplynou, už mimo dějepis, dobré tipy, jak dál).

Mně by zajímal třeba přehled hodnotných míst z tohoto pohledu. U té první třídy (kam já bych třeba dal Krumlov, Vary, Mikulov) je to asi jasné. Ale říkám si, jak je to u těch desítek dalších, o řád nebo dva méně významných mezinárodně, ale lokálně přesto důležitých. Která jsou nejhezčí místa, kde ten styl určoval německý živel, která u českého živlu, co přesně zůstalo po Židech? (To všechno samozřejmě bez nějakého hrocení, spíš naopak, ono se to jistě míchalo apod.).

Pamatuju si, že když jsem se s těmito otázkami po převratu poprvé setkal z německého pohledu, tak to byl šok. Vím, že jsem se díval třeba tehdy do standardní učebnice dějepisu, možná někdy ze 70. let a tam byla myslím natvrdo věta, že nositeli kultury v Čechách a na Moravě byli Němci. Taky si třeba pamatuju, že jsem si koupil nějakou tlustou německou (už starší) historii Prahy a tam bylo, že obec Praha je z právního hlediska původně ta samosprávná obec německých obchodníků, kteří to měli jako privilegium.

Wu
2010-09-01 00:20:16
jm: Jo, v cizině jsou totiž věci v nepořádku automaticky, tak je nic nedrží ;)
Jak to myslíš, ironické - že bychom je raději měli poznávat přímo, nebo podle toho, co vytvořili?
Na předběžné závěry bych byl opravdu zvědavý, zaprovokuj si trochu... :)

Děd nevěd: tady jsme to taky dlouze probírali, myslím, že zrovna u Švejka. Generalizace je sice zrádná, ale hlavní rysy se najít dají.
Řád důležitější svobody, to je myslím výstižná charakteristika.
Děd nevěd
2010-08-31 15:03:10
Hledat společného jmenovatele pro národ je vždy problematické. Tuším, že už o tom psal Chesterton. Fakt ale je, že narozdíl od Čechů, přijali fašizmus i komunismus většinově a s nadšením. Obě idologie postrádají svobodu, ale obsahují určitý primitivní řád.
jm
2010-08-30 10:03:45
Jsem poměrně germanofilní jedinec. Ale tu část o pořádku a pravidlech vidím trochu plastičtěji - že to platí pro Němce v Německu. Když se dostanou jinam, tak je tam občas tendence se přepnout do jiného módu.

Jinak je docela ironické, že v Čechách a na Moravě si čteme o Němcích v literatuře. Jakožto vlastivědný turista mám takový drobný dlouhodobý koníček: když narazím na pěkné místo (malebné městečko apod.), tak si říkám, kterému etniku připsat zásluhu na vytvoření pěkné věci. Nějaké předběžné závěry z toho mám, ale jelikož nejsem založením provokatér, tak si je nechávám spíš pro sebe, třeba na dalších výletech ty závěry zkoriguju.