Wuwejův zápisník

Joshua Clover: Matrix

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2008-03-22 18:17:09
Jago: tak se mi zdá, že Lukjaněnka budu muset také zkusit [mrk]. Zrovna dnes jsem se po něm koukal v knihkupectví, ale moje oblíbené není v tomhle směru příliš vybavené. Ale času dost, zatím mám co číst [úsměv].

zcr: někdy to prostě člověku nesedne, ten mumraj kolem, kdy se o díle všude mluví a píše, každý ho zná. Tohle mám například se Šabachem - já si ho prostě nedokážu koupit, ani na zkoušku [úsměv].
Vystylovanost, přesně, připomněl jsi mi další věc, kterou Joshua Clover konstatuje - postmoderní stylovost a zkombinovanost všeho včetně tváře hlavního hrdiny, v níž se kombinují rysy havajské, indiánské i europoidní. A fyzická podobnost s Trinity, zahlazení vyhraněnosti.
zcr
2008-03-21 00:26:48
Člověče, mě ten Matrix nějak minul... ač jinak v době jeho vzniku nadšený scifista, měl jsem vůči němu všeobecný odpor a zhlédnul jsem ho až loni, což samozřejmě znamenalo pořádně odlišnou 'vztažnou soustavu'... motiv 'svět není takový, jakým se zdá' je už pěkně ošoupaný (ať už 'není' takovým a 'se zdá' makovým způsobem), co se "realismu" některých míst zápletky týká - no nic moc - a v některých momentech bylo tolik otravného patosu (vzácný případ, kdy se navzájem nezaměnitelná slova - české 'patetický' a anglické 'pathetic' - velmi vhodně doplňují) a v jiných zase sentimentu, že jsem málem dostal kopřivku [mrk]. Abych ale jen nekydal... jiné scény byly zase vyvedené znamenitě. Možná jsem háklivý na takovou tu znadčlověkovací hrdinizaci, které je Matrix plný (trochu mi to vadí třeba i v jinak zamilované Duně, ale v Matrixu je ve formě mnohem vulgárnější), a nebo ona ke kultizaci přímo určená vystylovanost [úsměv]...
Jago
2008-03-20 08:02:49