Wuwejův zápisník

Petr Dvořáček: Gotický sloh

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2007-06-30 23:58:24
Blue: Slavonice, Slavonice, musel jsem se podívat na mapu :). Je to trochu z ruky, ale kdybych měl cestu kolem, určitě bych se šel podívat, díky za tip.
Expanze do krajiny u baroka docela ladí s rekatolizací, že?
Blue
2007-06-30 11:57:34
ps> Wu, krásná sklípková klenba je ve Slavonicích na náměstí, v přízemí jednoho domu (číslo už si nepamatuji, ale určitě se to dá najít někde na netu). Přímo z ulice vstoupíš pod klenby. Krása.
Blue
2007-06-30 11:54:42
Možná váš pocit z baroka je taky dán tím, že (jak by napsali ve skriptech) "proniká do krajiny" - tj. Boží muka, kapličky při cestách..etc. Lidé na svých cestách měli místo k zastavení. (A možná by se to dalo dnes nazvat "boží propagandou" :-))
(Gotika dle mého byla uzavřená sama do sebe.. neměla potřebu "expandovat do krajiny".)
Wu
2007-06-08 10:21:46
lojzo: skvělé, taky díky za info.

jm: když člověk čte o počátcích urbanizace a zakládání měst, vůbec si neuvědomí, že s tím souvisí i ubývání vesnic. Taky mě to překvapilo.
jm
2007-06-08 09:38:21
Díky za vysvětlení.

Jenom na okraj k tomu rozvoji venkva: překvapilo mě, když jsem četl (myslím že v knize o starých stezkách Duše krajiny), že maximální počet sídel byl v Čechách někdy snad 14.-15. století a pak už některá začínala být opouštěna.
lojzo
2007-06-08 07:46:16
Súvisí to asi s tým, že sme na vidiecke baroko proste zvyknutí - rozkvet vidieka v Čechách nastal v období baroka (paradoxne za Habsburgovcov). Staršie stavby sa veľmi nezachovali - najneskôr v tridsaťročnej vojne boli zlikvidované.
Z gotiky sa zachovalo pomerne málo, hlavne v mestách preto, že tie boli bohatšie a stavalo sa tam už vtedy z kameňa. Na vidieku boli v tom čase kamenné len kostoly a šľachtické sídla, zvyšok bol z dreva - a to rýchlo hnije a ľahko horí.
Wu
2007-06-07 22:08:46
lojzo: zajdi, tahle fotosérie je vážně zajímavá, i pro laika, natož pro odborníka ;). Link přidám do článku.

Děd nevěd: také jsem to někde četl, a opravdu se jim to podařilo, funguje to dosud - stojím s hlavou zakloněnou, hledím do mozaiky rozet a oblouků a jen žasnu...

jm: v období gotiky se určitě i na venkově stavělo v gotickém slohu, stejně jako v baroku ve městech. Tak proč s Tebou v podstatě souhlasím? Taky mi baroko připadá víc ladící s venkovem.
Lojzo, nevíš o tom něco? :)


jm
2007-06-07 19:44:31
Moc se o architekturu nezajímam, ale můj laický dojem je, že gotika je hodně městský sloh: elegance, strohost, funkce, efektivita, výkon, duchaplnost. Venkov - to je baroko.
Děd nevěd
2007-06-07 18:52:26
Četl jsem, že záměr církve (jak ta má všechno vymakaný!) byl gotikou zvedat lidem hlavu k nebesům a lomený oblouk okna vyjadřoval sepjaté ruce k modlitbě.
Obdivuhodné stavby, obdivuhodní stavitelé, obdivuhodní kameníci, obdivuhodní zedníci!
V Notre-Dame jsem viděl model stavby - dřevěné lešení plné lidí - množství jich spadlo a samozřejmě se zabili. Člověk musí ty obdivuhodné stavby spojovat s lidmi, s jejich géniem, umem i krví.
lojzo
2007-06-06 09:12:06
Gotika, moja láska! :-) Budem musieť zájsť do Levných knih aj ja...
A ešte si trošku prihrejem svoju polievočku: Pred časom som napísal čosi o gotických katedrálach, kto má záujem, je to tu: http://www.sharkan.net/248-druha-porcia-gotiky