Souhlas, pole bílých pampelišek je jako rozlitá kaše (a s tím másílkem bych ji brala hned, mňam), navíc se pampelišky chovají jako ta nezvedená kaše z Hrnečku, vař! Další podobnost s liškou by mohla být v jejich "chytrosti", kdy přizpůsobují výšku květu výšce sekačky. Ta rychlost přizpůsobení je fantastická, ale starověký člověk snad sekačku nepoužíval, takže takhle to asi nevzniklo. Jinak předpovídat počasí umí spolehlivěji než meteorologové :-(.
Liška jako lichá - jenže nejdřív se snad pojmenovalo zvíře a teprve potom vznikla matematika? I když počítat do pěti umí kdejaký pták a šelmy. Vlk je nerad sám, liška ano, vlčí smečky, které lidi fascinovaly, jsou vidět a slyšet, kdežto zahlédnout lišku je docela výhra. Tím vším se "liší", to je moje 1. teorie, ta druhá je, že slovo je odvozeno od "les" jako lesní bytost. Vím, že lišky žijí lautr všude, jenže dost původně lesních duchů se taky přizpůsobilo. No, třeba se něco dočtu v té diplomce, jak mi ji o něco níže doporučil Wu. Už jsem u "k", ale to jsou zrovna koně a je to docela zajímavé.
Mimochodem, Rusům se prý podařilo pečlivým výběrem lišku v podstatě domestikovat - za pouhých 40 generací. I kdyby na generaci stačily 2-3 roky, kdy s tím proboha začli? Za cara?
Ehm, Wu, nevíš náhodou, na co mám vlastní blog? :-)
~