Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.
2012-02-03 00:09:26
Asi máš pravdu, taky si něco takového vybavuji. Ale možná že ten jeho přítel B. tam jel kvůli hrám. Hm, kdybych jen nebyl líný zvednout se ze židle a dojít se podívat... :)
~
2012-02-01 13:30:37
To mi utkvělo dodnes z té knížky, že to rozhodnutí tam jet byl jen spontánní nápad bez zvláštního důvodu nebo zájmu o tu věc; nějak ve smyslu, že seděli se známým někde a ten řekl, co kdybychom jeli do oberamergau, a autor odpověděl, vlastně proč ne. Nedíval jsem se teď do knížky znovu, ale podle paměti bych řekl, že autor tam taky nejel kvůli pašijovým hrám, ale kvůli té srandě zrealizovat absurdní chvilkový nápad.
~
2012-01-31 22:56:56
To je dobře, že ho sem dáváš, matně jsem si pamatoval, že jsi o tom psal, ale článek jsem nehledal.
Já jsem u Poutníkova deníku přemýšlel, jsetli bych takovou cestu vážil zrovna kvůli pašijovým hrám.
~
2012-01-31 09:35:35
Jednak si drze dám odkaz na svůj článek o tomtéž.
A jednak bych doplnil, že hlavní dojem z toho Poutníkova deníku jsem měl blízký svému dojmu současnému, tj. že to byla nějaká první generace v městských povoláních, která se domohla takového blahobytu, že si mohli dovolit jezdit po Evropě jen tak o dovolené a jen tak bez zvláštního důvodu.
Nejvíc mě na tom trklo to okouzlení moderními turistickými službami (byť současně pořád měli spoustu pindů, že něco je jinde jinak než v Londýně).
Ohledně těch vlaků je otázka, jestli plně doceníme, co to znamenalo. Teprve nedávno jsem třeba četl, že až někdy koncem 19. století se sjednotil čas do časových pásem a že do té doby byl čas jiný o pár minut v každém městě. Nedovedu si vůbec představit v takovém systému hledat v jízdním řádu.
~