Wuwejův zápisník

David Gruber: Rychločtení, rychlostudium, informační management

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2011-08-08 10:59:19
Miky: ale jo, to je právě to, čemu Gruber přikládá váhu - že nelze zrychlovat příjem bez zapracování na vnímání a chápání. Letět očima člověk dokáže i bez tréninku, ale že pak ze čtení nic nemá, to je druhá věc.

Láma: ale kdepak, žádný stihomam a měřítko úspěšnosti. V soukromí přebytek zajímavých knih, v práci přebytek dokumentů, které je nutné zpracovat.
Nejčastější reakce při setkání s touto technikou je obava ze ztráty kvality čtení, ať už vědomá, nebo nevědomá (to jsou pak takové nejasné pocity, že to je něco špatného, že se za něčím štveme a neumíme si čtení užít).
Když se nějakou činnost učíme, jde nám pomalu a špatně (třeba veslování), pak ji natrénujeme a najednou je rychlost několikanásobná - a kvalita stejná nebo vyšší. No a pak někoho napadne nová technika, něco vynalezne a opět se skokově posuneme (u veslování obrátit se zády ke směru plavby). Nazval bys veslování zády ke směru plavby něčím špatným, rozbíjel bys prasátko a vydával příručku pomalého veslování?
Láma
2011-08-08 10:29:43
Miky
2011-08-07 11:49:10
No, já musím často spíše při čtení zpomalit, abych text pochopil. Rychločtení asi nebude nic pro mne. ;-)