Wuwejův zápisník

Čtenář utržený ze řetězu

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2011-07-25 10:55:24
Nikdo neříká, že "kniha má být dočtena", mluvím o tom, že "já ji chci dočíst", to je rozdíl :).
A dočíst ji chci, protože mě zajímá celá, od začátku do konce, ne jen část. Odbočka je v pořádku, ale pak se vracím. Každá kniha, pokud to není sbírka povídek, tvoří nějaký celek, postupně buduje děj, vykresluje postavy, nebo, pokud jde o vědeckou popularizaci, popisuje základní fakta, kontext, odvození... Nedočtením vždycky něco chybí - a já o to nechci přijít.
Láma
2011-07-25 10:16:31
Wu
2011-07-18 23:33:45
Kryska: můj problém je možná to, že rozečtenou knihu neumím vrátit do knihovny - prostě nedodělaný "úkol" se udělat musí, přes to vlak nejede. Kdybych je vracet uměl, nejspíš bych dopadl úplně stejně jako Ty :)

Kojot: díky. Taky se k němu časem dostanu. Aniž bych věděl, co přesně píše, myslím si, že moc naděje se tam neobjeví. Alternativa ke kapitalismu je sdílení, komunita - jenže zatímco kapitalismus se globalizuje snadno a přirozeně, komunita se zvětšováním zničí.

Mordemy: proto taky nechodím do knihovny a knihy si půjčuju - abyhc je nikdy nemusel vrátit!
Mordemy
2011-07-17 19:44:48
Snažím se toho rozečítat spíš míň, protože mám tendenci knížky ve chvíli, kdy se mi začínají kupit, vracet zpátky do knihovny bez toho, abych si je prodloužil, s tím, že to jako "potom dočtu" (nedočtu).

Co právě čtu:

George R. R. Martin: Střet králů (druhý díl k Game of Thrones)
Haruki Murakami: Konec světa & Hard-boiled Wonderland
John Holt: Proč děti neprospývají (y je v názvu záměrně ;)
Kateřina Lišková: Hodné holky se dívají jinam (podtitul Feminismus a pornograife)
Zygmunt Bauman a Tim May: Myslet sociologicky
Kojot
2011-07-17 13:06:08
@Wu: Ten Fisher je čtivý, srozumitelný, hodně intelektuálský, zatím popisuje situaci a je to docela tristní. Otázkou je, jestli bude v závěru nějaká naděje...

@kryska: No, v tom mém seznamu jsou knihy, které mám rozečtené v tom smyslu, že o nich vím a mám v plánu je dočíst. Samozřejmě existuje spousta dalších knih, které jsem rozečetl a buď dospěl k závěru, že nemá smysl je číst dál (těch jsem se povětšinou zbavil) nebo že jsem k nim ještě nedozrál a že se k nim vrátím znovu (od začátku) někdy v budoucnu. No, a pak mám desítky nedočtených knih poesie, ale to taky nepočítám, protože obvykle nejsem schopen číst je od začátku do konce. Shrnuto: Napsal jsem o roze.čtených knihách, nikoli o nedo-čtených knihách...
kryska
2011-07-17 11:39:55
Wu
2011-07-17 00:18:05
Kojot: výborně! Konečně někdo, komu to nepřijde divné :).
Pěkný přehled, díky. Jaký je ten Kapitalistický realismus? (mám ho v zásobníku)

Tribun: tohle znám taky. A vůbec se nedivím, že tam ty knihy máš tak dlouho - Citadela je sice nádherná, ale k nepřečtení a Božská komedie je ještě obtížnější kvůli slovosledu.

VojtěchR: nepochybně. Několikrát jsem přemýšlel o tom, že by bylo lepší číst opakovaně několik málo knih a opravdu dobře jim porozumět, ale nakonec jsem to vždycky zavrhl. Jednak to neodpovídá mému založení, jednak se mi více osvědčila velká šíře informací a znalostí. Lépe se dělá syntéza a zároveň to poskytuje výživné prostředí pro intuici.


Kojot
2011-07-16 22:39:12
@VojtěchR,: Jo, na tom něco je, nicméně v Senecově době nebylo tolik informačních zdrojů, kolik je jich dnes, takže to, co by Seneca označil už za "různorodou četbu" bychom my chápali jako úzký záběr - konec konců by to dnes bylo všechno z jedné edice (Antická knihovna) :-) A hlavně je to o tom cíli: Jaké jsou dnes cíle, jak si je stanovujeme, jak rychle zastarávají? Lze dojít k dnešním cílům jinak než blouděním po mnoha cestách?
(jen takové náměty k zamyšlení)
VojtěchR
2011-07-16 19:00:47
Tribun
2011-07-16 06:18:08
Nejde ani tak co (toho zase až tolik není), jako jak dlouho. Dějiny Španělska tak dlouho, že už ani nevím, kde jsou, Citadelu také už dobrých tři pět let a nejlépe je na tom Božská komedie s měsícem a půl Bestiář (ne to od té, ale jiný) s asi půl rokem.
Kojot
2011-07-16 01:25:50
To znám!
Takže:

Greg Egan: Luminous
Ludmila Freivá: Spiknutí proti času
Miroslav Horníček: Klaunovy rozpravy
Richard A. Lippa: Pohlaví
Mark Fisher: Kapitalistický realismus
Friedich Nietzsche: Tak pravil Zarathustra
Mao Ce-Tung: Citáty z díla předsedy Mao-ce Tunga
Co vyznáváme? Rozhovor nad křesťanským krédem mezi Eugenem Drewermannem a Eugenem Biserem
Knud Rasmussen: Grónské mýty a pověsti
Ernst Schwarz: Buddhův lotosový květ
Raymond Smullyan: Satan, Cantor a nekonečno
Milo Rigaud: The Secrets of Voodoo
Michael Bertiaux: Voudon Gnostic Workbook