Souhlasím, s Václavem, tento článek je pro mě také velmi dobrým shrnutím z knihy Nové TAO. Knihu jsem četl před 8 lety. Teď při čtení článku jsem s překvapením odhaloval, kolik ze svého světonázoru čerpám z knihy pana Vobořila.
Dnes mi připadá model s Mobiovou páskou obzvláště geniální. Nesmíme ho však vnímat mechanisticky. Mobiova páska a její střihání se jeví jako vysoce abstraktní systém se svými zákonitostmi, které podle principu analogie můžeme přenášet na jiné úrovně reality. To imho bude ještě doceněno.
Krom toho bych ještě chtěl zdůraznit, že myšlenky pana Vobořila dobře souzní i s jinými nezávislými zdroji pro poznání.
Namátkou
- fraktály a jejich princip soběpodobnosti - srovnej s principem analogie
- komplexnost internetu a jeho zjevující se strukturální podobnost s lidským mozkem - opět analogické, finální, nevysvětlitelné kauzalitou
- ilegálnost psychedelických substancí nebo odmysticizování křesťanství - lze interpretovat jako nevole k propojování mechanistického a finálního
Ještě poznámka k panu Wu, který "už to dnes nevidí tak okouzleně": Není to projev dospění, kdy se člověk stává materialističtějším v porovnání s rannou dospělostí? Jako kdyby dnes bylo hledání syntézy ducha a rozumu bylo vyhrazeno jen "nezralým" mladíkům a "bláznivým" ženám v domácnosti. Nepíšu to proto, že bych chtěl dráždit, ale proto, že podobné sklony cítím i u sebe..
~