Lenka: Zabíháme tak trochu mimo původní téma (od myšlenkovoých map k samotnému GTD), ale proč ne (pokud to Wuwejovi nevadí, že se tu tak "spamuje" ;)
To, co popisuješ u vazeb se v GTD nazývá "kontexty". Řeknemě, že musím zařídit 10 věcí, z toho 5 ve městě, 3 v kanceláři a 2 doma. Vytvořím si 3 druhy kontextů (nazvané "pochůzky", "v práci" a "doma") a ve chvíli, kdy se dostanu na konkrétní místo (kancelář), podívám se na kontext "v práci" a vím, že má aktuálně smysl vyřídit všechny věci, které mohu dělat v práci (ale už ne jinde, protože odjinud třeba nemám přístup k firemnímu účetnictví). Jeden z vtipů je v tom, že když sedím v kanceláři, nepotřebuji přemýšlet o tom, co mohu udělat ve městě - takové věci v mé hlavě vůbec nepoletují a nezatěžují mě, protože je stejně nemohu vyřešit.
Ad. 4 chlívečky: Ale jo, systém čtyř kvadrantů je fajn, ale postrádá spoustu "vychytávek" (třeba jak víš, kdy PŘESNĚ máš urgentní a důležité věci dělat a JAK MOC spěchají...? nevíš, musíš to držet v hlavě)
Osobně spatřuji hlavní přínos myšlenkových map v možnosti detailního naplánování a zahrnutí všech aspektů daného projektu. Chceš problém? Co když jsi třeba majitelkou firmy, koupila si další firmu a teď tě čeká zařídit jejich fúzi? Musíš zařídit obrovské množstí věcí, od právní dokumentace, přes přehodnocení zaměstnanecké struktury nově vzniklé firmy, sestavení rozpočtu pro jednotlivá oddělení, až po to, pod jakým jménem se budete prezentovat vašim zákazníkům. Každá z položek v myšlenkové mapě může mít charakter samostatného projektu (samostatný projekt může být třeba "Vymyslet nový systém odměňování pro zaměstnance" - to pak v sobě zahrnuje dalších X věcí, které je potřeba udělat). Projekty dále rozpracuješ, ale už podle předem dané struktury (myšlenkové mapy).
Jestliže se ti zdá předchozí příklad příliš "manažersky" dimenzovaný, dám ještě jeden, typicky pro holky ;) Chceš zhubnout. Co pro to musíš udělat? Většina lidí má jen rámcovou představu: Budu víc cvičit, míň žrát sladký a pít hodně vody. A i když si pak půjčí knížku o zdravém životním stylu a na internetu přečtou desítky stránek o tom, jak jíst zdravě, přesto jim to stále dokola a pořád tak nějak nejde. Proč? Nemají plán!
Vytvoření myšlenkové mapy má zásadní psychologický efekt. Jasně před sebou vidíš, co projekt zahrnuje a s čím počítáš. Už tím, že myšlenkovou mapu stvoříš sama a vlastním usilým, podvědomě se tím zavazuješ k tomu, že se podle ní budeš řídit. Problém lidí, kteří si každý rok dávají tuny předsevzetí, které pak neplní, je ten, že nemají jasně a názorně stanoveno, co takové předsevzetí v praxi znamená.
(pro představu posílám odkaz na svoji myšlenkovou mapu, kterou jsem vytvořil právě za účelem dodržování "zdravého životního stylu":
http://jdem.cz/d8gv7)
~