Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.
2009-11-27 00:16:57
Takže jakási devalvace; tím, že k technologii, znalosti apod. má přístup nesrovnatelně větší množství lidí, snižuje se kvalita jako celek.
Otázka je, jestli tím upadlo řemeslo... S rozšířením kapesních fotoaparátů sice vzrostlo množství amatérských fotek, ale řemeslo profesionálních fotografů myslím nijak zvlášť neupadlo. (viz. třeba
http://www.jirisebek.cz/)
~
2009-11-26 11:42:53
Doplním jen Tribuna: S příchodem počítačů a (různě, spíše méně kvalitních) psacích a sázecích programů se najednou prudce zvedl počet "sazečů", aniž se jim k tomu dostalo vzdělání nebo aspoň poučení. Tím řemeslo prudce upadlo a vidíme to kolem sebe. Neschopnost a nekvalitu jsme povýšili na standard, považujeme to za normální. V tom vidím úpadek. A rozdíl profesionální/amatérský nemusí a často nesouvisí s kvalitou. Mnohdy amatér (dělající práci z lásky) vytvoří hezčí dílo než profesionál (který za to bere peníze).
Pohoda, hezký den
~
2008-12-15 07:51:49
Děd nevěd: zlatý smajlíky ;)
~
2008-12-14 15:55:11
Rozhovor
A: "(?) ... / (!), - / ..."
B: "... / -, (!) / ... (?)"
A: x : x :???
B: : x : x!!!
~
2008-12-13 23:17:16
Jago: to mi ani nevadí; vím že je to zbytečné a špatně, ale nerozčiluje mě to.
Tribun: hmm, na tom něco bude.
Všichni: nerad to říkám, ale asi jste mě přesvědčili. Sice ty pomlčky řešit ani nadále nebudu, ale ... má to svůj smysl a absurdním se to jen zdá být.
A možná pouvažuju i nad entitami pro zápis do stránek [mrk].
~
2008-12-13 20:42:37
Ono dost záleží na tom, jestli jde o profesionála, nebo amatéra. U amatéra (který ta pravidla kolikrát ani nezná) to zase až tak důležité není, ale u profesionála je to zásadní - protože je to právě známka jeho profesionality. Proto se mu platí za sazbu, protože ví, jak správně aplikovat typografická pravidla (a když to neví, tak dělá ostudu všem typografům). Ty si řekneš, že je to blbost, že na tom nezáleží, ale pak čteš nějaký delší text, knihu, a čte se ti příjemně, oči kloužou po řádkách, nic tě neruší, vnímáš jen slova... to je správná sazba, se všemi těmi "malichernostmi" na spárvném místě. A nebo se na text nemůže pořádně soustředit, protože tě ruší odfláknutá sazba. Anarchie v práci, v řemesle, nemá co pohledávat. Typografie je řemeslo.
~
2008-12-13 18:27:19
2 byF: Všichni ne, jen ti, co jsou (byli) líní se učit a zakrývají svou neznalost tlacháním o svobodě projevu.
Wu: A co perly typu "setkali jsme se s 8mi lidmi"?
~
2008-12-13 16:18:14
Wu: No právě, protože si všichni říkají, jak jsou to pravidla na nic ;)
~
2008-12-13 15:50:57
zcr: to je fakt, mezery po čárce nebo v závorkách mi taky vadí.
S citacemi jsi mě dostal [smích]. Udržet názorovou konzistenci je zjevně těžší než se zdá [úsměv]. Ale přesto: kdyby se v citacích používaly pomlčky nebo spojovníky, bez jakýchkoliv rozpaků bych psal minus i tam.
ratka: Ty jsi vůbec zvláštní případ [mrknutí s úsměvem]. Tohle je výstižné "vyznam to ma tam kde vsichni znaji a respektuji pravidla hry".
byF: no dobře, no, je to sice vykonstruovaný, ale přesto dobrý příklad [úsměv]. Akorát tedy producent textu musí použít správné znaky. A jelikož půlka populace nikdy neslyšela o spojovníku, budou všude minusy a stejně to musí zkontrolovat člověk.
~
2008-12-13 14:19:34
Wu: Nu, nechť máme parser matematických výrazů, kterému lze předhodit jakýkoli text a on si z něj vytáhne příslušné matematické výrazy a zpracuje je a nekam treba vypise vsechny vysledky :) No a teď řekni, jak ten parser rozhodne v následující větě "Politických stran máme v politice 5 - 2 jsou opravdu velké". Teď se nezaobírejme stylistikou věty ani tím blbý předpokladem takového programu, ale pointa je zkrátka ta, že stroj narozdíl od člověka neumí poznat kontext slov a stejně tak i všelijakých jiných znaků :)
~
2008-12-13 10:50:01
Jsou typografická pravidla, jejichž nerespektování vypadá hrozně - třeba mezera po čárce (varianta "blablabla ,plkplk" je bolestně častá) či neoddělování vnitřku závorek mezerou ( taky častá věc ) - a nebo vede k omylu, protože jsou významotvorná, například hodnota s jednotkou bez mezery (pět procent 5 % vs pětiprocentní 5%)
Takováhle pravidla se snažím ctít a jejich nerespektování považuji za ekvivalentní neshodě přísudku s podmětem.
No a pak jsou pravidla, která řadím na úroveň lyžiny vs ližiny, a ta buď neznám, nebo si s nimi v běžném internetovém provozu moc hlavu nelámu [úsměv]; něco jiného by asi byla nějaká tištěná publikace, to bych se nejspíš snažil víc.
(mimochodem, Wu, a co typografická jednota bibliografických citací? [mrk mrk mrk])
~
2008-12-13 09:23:15
nevim o cem je rec a tudiz to bezi mimo me. A ani se necitim jakoa nevzdelanec kdyz jsem se nenaucila poradne vlasnti rec. A ani cizi. a ani spoustu jineho :o))
Prijde mi to tak trochu tako voodo, vyznam to ma tam kde vsichni znaji a respektuji pravidla hry. Uzavrena spolecnost.
~
2008-12-13 01:31:29
Úplně mimo téma, ale vzpomněl jsem si u toho na tebe:
Šigedži Cuboi
Nebe
Celý den
jsem hleděl na nebe
Na nebi
bylo jen nebe
(přeložili Miroslav Novák a Jan Vladislav )
~
2008-12-12 19:17:49
byF: strojové zpracování? Možná tečky ve formulářích (tři políčka s tečkou versus jedno s trojtečkou), ale ty pomlčky? To mi vysvětli - kde se při strojovém zpracování posuzuje délka vodorovné čárky a k něčemu se pak taková informace používá, nějaký příklad...
~
2008-12-12 19:00:16
Hm, – představuje právě tu pomlčku :)
~
2008-12-12 18:59:49
Typografická pravidla jsou rozhodně důležitá! Patří do struktury textu a při strojovém zpracování je rozdíl, jestli máš tři tečky za sebou nebo výpustku. Nejviditelnější je to u spojovníku, pomlčky a minus – Stroj kontext nepozná ;)
~