Shabati Tzwi,
vaše reakce by si zasloužila zevrubnější komentář, už jsem ho pro vás i měl skoro napsaný ? a pak mne podrazil Word. Omlouvám se, ale nemám sílu to psát celé znova. Proto jen několik základních myšlenek, stručně a neuspořádaně.
Píšete: ?Jsme malá země, myslet si, že nepotřebujeme spojence je čirá bláhovost. Musíme si vybrat z reálných možností.? S tím souhlasím. Za tu reálnou možnost ovšem nepovažuji USA, ale Evropu. Naším přirozeným spojencem je Evropa, kulturně, historicky i geograficky. Jak dlouho jsme se chtěli ?vrátit do Evropy?? Dnes, když máme tu možno, vystrkujeme na Evropu zadek a snažíme se vecpat do Amerika, do které nepatříme a pro kterou nejsme víc, než nákladová položka.
Náš osud je provázán s osudem Evropy. Silná Evropa znamená silnou ČR, slabá Evropa znamená slabou ČR. Radar oslabuje Evropu, protože ji rozděluje a ohrožuje, proto oslabuje i nás. Mimo jiné i z tohoto důvodu jsem proti. Dále kvůli tomu, že radar legitimuje vše, co USA v posledních letech udělali, všechny ty války, mučení, oklešťování lidských a občanských práv. A v neposlední řadě jsem proti, protože radar znamená rezignaci na bezpečnost založenou na neexistenci konfliktu a posun ke snaze o bezpečnost založenou na zastrašení. A to já nepovažuji za perspektivní.
Irák? Jedna velká katastrofa, hlavně pro Iráčany. Z pohledu USA bylo cílů zřejmě dosaženo a Iráčané měli tu smůlu, že se Američané rozhodli, že to budou oni, kdo zaplatí kus amerického účtu. Válka v Iráku, přesněji řečeno získání veřejného souhlasu s ní, je založena na lži ? proto na ní nemůže být nic dobrého, stejně jako na radaru, jehož propagace je také jedna velká lež (a tisíce malých).
Afghánistán? To je ještě horší. Rozvrácená a zdevastovaná země, trpící obyvatelstvo, nárůst prestiže radikálních islamistů, pruský růst produkce narkotik, které proudí především do Evropy (přes Kosovo!).
Že je dnes svoboda tisku, náboženství, slova podnikání? Ovšem ? v mantinelech, které moc povolí. Dnes jsou širší, než před rokem 1989 a ovládání lidí je mnohem rafinovanější, takže méně zjevné, což může někomu připadat pohodlné, a možná mu tu i stačí. Ale není to skutečná svoboda. Dřív byl jasný zákaz či příkaz co se smí a co se nesmí, dnes vás do kýžené pozice prostě vmanipulují. K tomu vám řeknou: ?Máte svobodu?, ale ve skutečnosti můžete jít pouze tam, kam vede cesta mezi ploty, které vystavěla Nakonec nemáte jinou možnost, než být kam, kde chce moc a dělat to, co chce moc, jediný rozdíl je v tom, že jste tam došel sám cestě, která byla postavena tak, že jste měl na každé křižovatce pocit, že si cestu volíte sám.
Uznávám, je to příjemnější, nenápadnější ? a to více nebezpečnější.
Nějak nechápu vaši větu: ?Tribun si zřejmě myslí, že bez poválečné zahraniční politiky USA by nepadl Sovětský svaz.? Nemělo to být naopak? Představa, že SSSR se zhroutil v důsledku především Reaganovy politiky, je dnes zcela konvenční, je to vysvětlující mýtus současného režimu. Já si myslím pravý opak, totiž že SSSR by se zhroutil i bez tlaku USA. Přesněji řečeno: nikoliv zhroutil, ale rozpustil. SSSR splnil svůj účel a přežil, nadále by byl pro novodobé Ruské elity přítěží. Byl by tak jako tak rozpuštěn, podobným způsobem a ze stejných důvodů. jako byl opuštěn reálny socialismus u nás.
* * *
Jago,
zajímá vás, kde jsou v tom ty peníze? Možná, že nikde. Nejsou jenom peníze, jsou i jiné zdroje: lidé, půda, prestiž. Zdroje v tom ovšem každopádně jsou.
* * *
Václave,
umístění radaru jistě není náhodné. Svoji roli možná hrají i objektivní důvody, jako jsou geologické podmínky. A nemyslím teď onen hypotetický jaderný reaktor, který má radar napájet. To je podle mne nesmysl, protože na dobu životnosti radaru v boji, která nebude řádově delší než minuty, lze podle mne napájení zajistit obyčejnými dieselagregáty.
Jenže radar je zároveň i české vnitrostátní politikum. Navenek je to možná zbraň, ale dovnitř ČR to je symbol, který má dát jasně najevo, že změna poměrů je nevratná a že se nový režim zcela etabloval. A také bude radar Čechům jasně sdělovat, kdo je v zemi pánem. Jeho poselství je jasné: ?My, kteří jsme prosadili radar, jsme v menšině, stáli jsme proti přesile, neměli jsme jediný argument a přesto ? radar stojí. Naše vůle se vždy posadí a nikdo s tím nic nezmůže, a už vůbec ne nějací angažovaní občané, kteří se zmohli jen na vysvětlování a argumentování a naivně si mysleli, že v demokracii musí být vyslyšení. Nemusí, naše demokracie totiž není pro ně.? Radar tak bude připomínat poraženým občanům, že jsou poražení. Proto musí být blízko Prahy, protože musí být na očích. Někde na Libavé by se na něj mohlo zapomenout.
* * *
Budu ovšem asi muset přehodnotit své mínění ohledně předlistopadové prorežimní propagandy. Dnes jsem kousek viděl v repríze starých Televizních novin a byla stejně blbá, jako ta současná, ovšem hůř zahraná. Takže v součtu horší.
Bylo to představení jak vystřižené z absurdního dramatu, které dnes předvedla Česká televize. Před hlavními zprávami opakovala Televizní noviny z roku 1983. Kdosi si tam cintal pentli na téma internacionální pomoci bratrských armád a jak nás zachránili před kontrarevolucí. (Byl to děs běs; asi tehdy věděli, že se na to stejně nedívá, kdo nemusí.) Ovšem jen pár minut poté, již v aktuálních Událostech, hovořila Riceová a krátce po ní Katczinsky. Ta prohlášení jako by si z oka vypadlo. To současné bylo svěžejší, více sexy, ale jinak stejný účel, stejná struktura, stejné poselství, i slova byla skoro stejná, jen významy a aktéři se prohodili. A uprostřed toho všeho Češi, vždy neochvějně stojící ?na té správné straně? připraveni k boji za ?ušlechtilou věc.?
~