Wuwejův zápisník

Křesťanská kultura

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2007-08-02 11:08:36
Blahořečeny budiž antikvariáty [úsměv]. Díky za tip.
jm
2007-08-01 23:40:33
Je jedna vynikající kniha na toto téma Aniž jest co nového pod sluncem od Patrika Ouředníka. Daroval jsem ji kdysi bratrovi. Teď bych ji strašně chtěl i pro sebe, ale asi to už nejde. Vyšla někdy v polovině devadesátek. Těch biblických úsloví je ještě mnohem víc.
Wu
2007-05-01 18:27:43
nikca: díky
nikca
2007-05-01 17:35:07
asdfasfsaf
2007-03-18 09:01:15
Ezop
2006-01-17 14:44:11
Eduard Petiška
2005-10-29 16:23:55
Wu
2005-09-08 23:37:44
GeoN
2005-09-08 22:17:30
... no jo ... tato diskuse tady se mi, bohužel, neukazuje jako rozhovor ... je mi líto ... radši ji "nechám být" :-)

***

to Wu:

... a taky:

"... cítím se jako Lazar ..."
"... prodali ho za třicet stříbrných ..."
"... narodil se 1970 po Kristu ..."
"... Na východ od ráje ..."
"... stál tam jako solný sloup ..."
"... jdou na mě Kristova léta ..."
"... Pane Bože! ..."
"... v jámě lvové ..."
"... potil jsem krev ..."

... hmmmm ... kdepak ... míním: jsme tím nasáklí jako houba ... více než antikou a čímkoliv jiným ... i antiku a slavné Řeky máme přes arabskou, židovskou a křesťanskou tradici (náboženství "Knihy") ... v Evropě není národní kultury, která by neměla antiku zprostředkovanou křesťanstvím ... nedá se svítit ... "bojovat" s tím, je schizoidní ... a možná i lehce paranoidní ... :-)
Vít Lang
2005-09-02 12:41:38
Původně jsem také nechtěl reagovat ani na první názor pana p.t.Prachaře, moje předchozí příspěvky byly myšleny jako povzbuzení jednoho pohana jiným.
Nicméně vzal jsem svoji reakci na příspěvek p.Peachaře jako pokus, jak jsem schopen reagovat na názory, které vycházejí ze způsobu myšlení, které je naprosto odlišné od mého.
Výsledek je skutečně takový, jaký se dal očekávat. Nejsme schopni najít žádný bod, který bychom oba uznávali a na základě kterého bychom mohli posuzovat oprávněnost a případnost svých argumentů.
Tedy jen velmi stručně k bodům p. Prachaře v předchozím příspěvku.
ad 1: Precizní rozbor čeho? Něčeho z toho, nebo všeho toho,co jste uváděl ve svém prvím příspěvku? Osobně názory tam uvedené považuji za možné, ale pouze hypotetické a nijak neprokázané. E.Husserl pro mě není autoritou, spíše je pro mě jedním z řady filozofů, kteří si spřádali svoje teorie, které sice mohou být zajímavé pro teoretické debaty pro ukrácení dlouhé chvíle, ale s realitou, která je pro mě rozhodujícím kritériem pravdivosti a správnosti, jsou svázány až příliš volně.
ad 2: Tady je asi jádro pudla. Pro mě, jako člověka se vzděláním v přírodních vědách a s odpovídajícím způsobem myšlení jsou pozorování a pokus důležité, a řekl bych zásadně důležité pro dokazování nebo ověřování, zda nějaký názor je správný nebo ne. Například je-li Země kulatá či placatá, lze podle mého názoru prokázat pozorováním.
"Rozdíl je, že přírodověda hledá jen pravdy přirozeného světa a má platnost jen v jeho rámci, zatímco filosofie tuto hranici překračuje a hledá pravdy věčné a samy sebou zřejmé." Tato věta je něco, co já považuji za naprostou absurditu a ukázku odtrženosti takto chápané filosofie od skutečnosti. Připomíná mi názor jednoho folozofa (snad Hegel), že pokud jeho filosofie neodpovídá realitě, pak je to problém reality, a ne jeho. Při takovémto přístupu jakékoli možnosti skutečného rozlišování mezi pravdou a nepravdou, mezi správným a mylným končí a vše se stává změtí nejrůznějších, navzájem nesourodých a mnohdy protiřečících si názorů , z nichž každý si dělá nárok na svoji správnost. Z toho pohledu (ovšem jen z tohoto pohledu) jsou myšlenky p. Prachaře naprosto oprávněné a nemohu k nim mít sebemenší připomínku.
ad 3 Evropské myšlení je součástí kořenů Evropy. Je určitě chyba, že zde nebylo definováno, co se vlastně kořeny Evropy myslí. Já si myslím, že je to způsob myšlení a uvažování, který je pro Evropany specifický a jehož základ se vyvinul v době evropských lovců a sběračů, to je někdy před 30 000 až 10 000 léty. Tato doba trvala dost dlouho na to, aby nám mohla zanechat své dědictví v našich mozcích, na rozdíl od (v tomto srovnání směšně krátkých) 1000 nebo 1500 let křesťanství v Evropě.
ad 4 Četl jsem pozorně a fakt, že během křesťanské epochy žilo v Evropě více lidí než v dobách před křesťanstvím, nezpochybňuji. Mám ale za to, že kořeny nejsou otázkou kvantity, ale kvality a tudíž s počtem lidí nemají nic společného. Znovu zde zdůrazňuji, že naprostá většina Evropanů přijala křesťanství jen formálně (viz. můj odkaz na Ericha Fromma).
Zdeněk Prachař
2005-08-16 12:30:34
Původně jsem nechtěl reagovat, protože většina odpovědí na Vaše námitky je v textu, proti němuž namítáte. Ale přeci jen pár drobností:
1. Precizní rozbor naleznete v knoze E. Husserl - Krize evropských věd
2. Pravděpodobně zaměňujete prožívání světa jako přirozeného světa s psychologickými teoriemi myšlení - uvedu komicky snadný a z textu zjevný případ: v přirozeném světě zeptá-li se dítě proč se blýská, dostane se mu odpovědi (například-prosím nechytat za slovo) "Protože se ten a ten bůh na nás zlobí". A tato odedávna tradovaná odpověď je prostě věděním a pravdou přirozeného světa, stejnou a stejně platnou pravdou, jako jsou pravdy empirických přírodních věd. On pokus ani pozorování není důkaz. Tedy je pro přírodní vědu (já vím, zase zjednodušuji) a předfilosofického člověka ale nikoli pro filosofa - filosof se neptá, kolikrát už něco při pokusu platilo, ale jak víme, že to bude platit vždy. Rozdíl je, že přírodověda hledá také jen pravdy přirozeného světa a má platnost jen v jeho rámci, zatímco filosofie tuto hranici překračuje a hledá pravdy věčné a samy sebou zřejmé.
3. Filosofie (přesněji snad to, co filosofie reprezentuje) není kořenem Evropy ale evropského myšlení.
4. Pokud se křesťanské filosofie týče, zde prosím o pečlivé čtení toho, co jsem psal. Je zjevné, že s křesťanskou filosofií je to dosti komplikované, že jsem hodně zjednodušoval, ale pokud je obrat v myšlení k životu a myšlení pod zorným úhlem věčnosti konstitutivním rysem evropského myšlení, pak fakt, že během křesťanské epochy takto žilo obrovské množství lidí v celé Evropě je prostě jen těžko přehlédnutelný...
Vít Lang
2005-08-09 20:14:17
Když už jsem se před několika dny pustil na těchto stránkách do diskutování, dovolím si ještě reagovat na předchozí příspěvek pana Zdeňka Prachaře.
Na úvod otázka: Může tvořit kořeny čehokoliv něco, co bylo (násilně) naroubováno zvenčí? Moje odpověď je taková, že v žádném případě.To naroubované sice může nést své ovoce (i trpké), může se rozrůstat a košatět (nebo naopak usychat nebo odumřít), ale nemůže se stát kořenem.
A teď něco k vlastnímu příspěvku. Především mě zaujal tím, že se v něm objevuje řada tvrzení, která jsou vyloženě spekulativní, aniž by byla doložena jejich pravdivost nebo alespoň uveden odkaz na zdroj.
Například to, že tzv. předfilozofický člověk "žil a prožíval svět tady a teď, nekriticky a bez otázek". Proč by to tak mělo být? Vždyť už malé dítě, které teprve začíná brát rozum, je pověstné tím, že se neustále ptá "proč"! A naši předkové, i když ještě neměli písmo, byli jako druh Homo sapiens sapiesns stejnými lidmi, jako jsme my dnes. Já jsem přesvědčen o tom, že člověk si kladl otázky a hledal odpovědi od doby, co se začal jako moderní člověk chovat, to jest před nějakými 50 tisíci léty (odkazuji na soudobé knihy o antropologii a archeologii).
To, že více lidí mělo na stejnou věc více názorů odkazuji do stejné doby se stejným zdůvodněním.
Docela se mi líbí myšlenka, že filosofie patří ke kořenům Evropy. Ano, ovšem ta filosofie, která vedla k rozvoji přírodních věd (Archimédés, Erathosténés, Aristarchos ze Samu a podobní). To je způsob uvažování, který je kritický, který si žádá nejen něco konstatovat, ale také to dokázat, ověřit - pozorováním, pokusem. Souhlasí výsledek pozorování s tím, co jsem říkal? Ano - pak jsem měl zřejmě pravdu. Nesouhlasí - pak jsem se zřejmě mýlil a musím své názory poopravit. A nejen to. To, co už bylo jednou dokázáno, musí být schopno obstát znovu a znovu. To je to, co leží v základech vědy, to je to, co patří do kořenů Evropy. Ovšem křesťanství a jeho přístup je s takovým způsobem uvažování v naprostém rozporu.
Tvrzení, že v křesťanské éře žije veškeré lidstvo pod zorným úhlem věčnosti a že smysl jejich života je týž by mohlo platit, pokud by skutečně všichni nebo téměř všichni Evropané bezvýhradně a celý svým srdcem křesťanství přijali. To je ovšem jen teorie, která se nikdy nenaplnila. A dovolil bych si říct, že se nenaplnila proto, že člověk je člověkem. Že člověk jako tvor si neusále klade otázky, neustále pochybuje a navíc s ním cloumají všelijaké pudy, vášně a touhy...Takhle se tento způsob života stal vlastní pouze omezenému počtu nejzbožnějších jedinců (a i zde bych si dovolil tvrdit, že měli dost práce se zvládáním výše uvedených přirozených lidských vlastností).
Na závěr docházíte k tomu, že kořeny Evropy je třeba hledat zejména v křesťanské filosofii. Pro mě je tzv. křesťanská filosofie něco, co si ani název filosofie nezaslouží. Je pro mě symbolem úpadku, symbolem (marné) snahy složitými a krkolomnými myšlenkovými konstrukcemi dokázat nedokazatelné a ospravedlnit neospravedlnitenlé. Kdybych chtěl použít silná slova, mohl bych napsat, že pokud by křesťanská filosofie měla být kořenem Evropy, pak bych se styděl za to, že jsem Evropan.
Zdeněk Prachař
2005-08-08 11:15:09
No, ono je to, jako ostatně téměř vše, maličko komplikovanější. Aby bylo lze hledat kořeny, je nejprve zřejmě třeba se ptát (a doptat :-) čeho že to hledáme kořeny, tj. co je to "evropská kultura, evropská civilisace etc...".
Zde si dovolím drobnou zkratku a pokusím se nastínit, co považuji za čistě evropský (přesněji snad západní) rys myšlenkového vývoje. Odpověď zní - filosofie. Ano, vskutku je filosofie (ve významu toho slova užívaném u nás např. prof. Patočkou) zcela konstitutivním a esenciálním rysem evropského myšlenkového vývoje, s nímž se nelze setkat nikde jinde. Co tím přesně myslím?
Předfilosofický člověk přijímal svět "tady a teď", mytologické postavy duchů a božstev měly stejnou platnost jako strom, kočka či hádka s manželkou. Svět byl přijímán dle tradice, člověk žil a prožíval svět tady a teď, nekriticky a bez otázek.
Skrze obchodní střetávání se ve středomoří se však samozřejmé pravdy tohoto, tzv. přirozeného světa začaly maličko relativizovat. Takový Řek, který samozřejmě věděl, že když hřmí, tak to znamená že se božstva zlobí, přijel někam, kde všichni stejně samozřejmě věděli, že když hřmí, znamená to, že jsou božstva spokojena a dopřejí světu déšť (samozřejmě si vymýšlím nesmysly, jde jen o ilustraci sporu, nikoli historických fakt :-). Řek najednou zjistil, že o jedné a téže věci existuje několik samozřejmých avšak vzájemně se popírajících vědění, což vedlo k poznání, že přirozených světů je příliš, než abychom o nich mohli mít jakékoli společné poznání.
No a protože takový Řek (svobodný občan) také nebyl tvorem z nejzaměstnanějších, měl hromadu času (pokud ho to zajímalo) o tom přemýšlet. Svět se stal předmětem zkoumání a otázek, což následně vedlo až ke změně tématu myšlení. Myšlení se přesouvá od zkoumání přirozeného světa (o němž vlastně žádné platné poznání dosíci nelze) k hledání vždy platných pravd - pravd zcela evidentních a vždy platných, nic není předem jasné, vše je třeba kriticky zkoumat, vše je předmětem kritiky a otázek - a to je filosofie. Filosofie zkoumá věčné pravdy a je tedy životem pod zorným úhlem věčnosti, nikoli životem tady a teď. (Prosím nekamenovat za zjednodušení :-), také zde nebudu odbíhat a pokročím dál k tomu zatrápenému křesťanství, i když by tu bezpochyby bylo co říci :-)
Také křesťanský život je životem pod zorným úhlem věčnosti a i když se křesťanská filosofie od filosofie samé poněkud odchýlí, pro naše účely to není zvláště podstatné. Co však podstatné je, je katolický charakter křesťanství - prosím přidržet se původního významu obecný, univerzální, přeneseně též snad spojující. Ano, křesťanství skutečně dokázalo zcela nedoceněnou a úžasnou věc - univerzální jednotu smyslu platného pro celou Evropu, ale zároveň jednotu a univerzalitu Evropy samé (tj. všichni vzdělanci hovořili jedním jazykem, pro všechny křesťany byl smysl života týž a zároveň všichni byli křesťany. A tento smysl neležel ve světě "tady a teď" ale byl vztažen k věčnosti - a tedy zatímco v Řecku žilo pod zorným úhlem věčnosti pár potřeštěných filosofů, v křesťanské éře tak žije veškeré evropské lidstvo (opět prosím nekamenovat za zjednodušení).
A jak jsem řekl výše, právě tento zcela radikálně nový životní postoj, kdy se život v přirozeném světe (tady a teď) mění v život pod zorným úhlem věčnosti, je konstitutivním rysem Evropanství a evropského myšlení. A proto, chceme-li se nazývat evropskou civilizací, je zjevně nutné hledat kořeny ve filosofii - a křesťanské filosofii vzhledem k jejímu obecnému vlivu zejména.
Omlouvám se za strašlivá zjednodušení a zároveň strašlivou grafomanii :-)
Zdeněk

Vít Lang
2005-08-07 22:50:06
Děkuji za uznání. Já jsem to tak bral, že sám tomu nejste rád, že by snad Evropa měla křesťanské kořeny mít. Váš příspěvek mě mimo jiné zaujal také proto, že jsem i já nedávno vedl debatu na podobné téma. Mám dojem, že v současné době velmi mnoho lidí pohlíží na křesťanství jako jedinou alternativu konzumního způsobu života a skutečně jako na kořeny, od kterých nás období socialismu odtrhlo. Tady si myslím, že my, kteří se hlásíme k pohanství máme velký dluh. Ne, že bych byl pro nějaké misionářství, to se mi z duše protiví, ale kdyby vešlo víc ve známost, že exisují i další alternativy na výběr, nebylo by to na škodu. Křesťsnství má pro mě jednu zásadní vadu - jeho učení neodpovídá realitě. (Plus k tomu řadu dalších vad, jako je utrpení, které v historii způsobilo, vymýmání mozků, ke kterému se uchylovalo/uchyluje, pocit nadřazenosti, se kterým vystupovalo / vystupuje atd.) Občas procházím české pohanské webové stránky a mám z toho ten pocit, že by se na nich mělo vyskytovat více určité, řekněme, duchovní podpory a věcných diskusí a méně mentorování a osobních urážek. Jak se říká: Přítele chval veřejně, ale kárej ho mezi čtyřma očima.(A teď už mentoruju taky.)
Jako úplně poslední věc bych se ještě chtěl vyjádřit k Vašim argumentům v posledním příspěvku: Původní zvyky jsou křesťanstvím obaleny, s tím souhlasím, těch 1000 let se nedá vymazat. (Ale jen obaleny.) Spojení s antického světa jsem napsal, protože jsou prokazatelně spjatá s předkřesťanskou dobou a člověka nejsnáze napadají. Ale určitě by se dala najít i jiná, která by nepůsobila exoticky. Třeba "úlitba bohům" (z odlévání vína nebo jiného nápoje jako forma oběti). No a pokud jde o českou literaturu, je pravda, že nemáme žádnou obdobu ruských Bylin nebo islandských ság. (Však to taky naši národní obrozenci tak těžce nesli, že někteří z nich vyrobili ony známé podvrhy "Rukopisů".) Máme ale už dříve zmiňované pověsti (i když poprvé zaznamenané v latině), a tím víc bychom si jich měli považovat.
Srdečně zdravím a přeju hodně úspěchů na Vaší cestě. V.L.
Wu
2005-08-06 22:59:57
Tedy, klobouk dolů. Vaše odpověď je přesvědčivá a myslím že nadále polemizovat nebudu. I tak už mám jen více či méně povrchní argumenty - že ony původní zvyky jsou křesťanstvím obaleny; že většina oněch slovních spojení z antického světa také tak chápeme - jako antické,importované; že jsem se zaměřoval hlavně na Čechy, nikoliv celou Evropu; že dobře známá historie (česká) jsou ty poslední dva tisíce let...
Ale hlavně, dostal jsem se do pozice obhajoby něčeho, co se mi nelíbí. Proč bych v tom měl pokračovat? :) Berme původní článek jako povzdechnutí nad tím, kde všude křesťanství své stopy zanechalo.


Vít Lang
2005-08-06 20:44:22
Přečetl jsem si Vaši reakci, děkuji za ni a pokusím se přidat pár názorů. Abych svůj pohled na kořeny Evropy lépe objasnil, bude můj příspěvek asi poněkud delší, doufám, že nebudu příliš nudit.
Takže co se vlastně myslí těmi kořeny Evropy? Podle mého názoru jsou to hodnoty, způsoby, atd. ze kterých Evropa, lépe řečeno Evropané vyšli a ke kterým mají tendenci se (stále) vracet.
Už jenom proto, že křesťanství je ve srovnání s kulturami Evropy mladé, nemůže tvořit jejich základ, nebo, chcete-li, kořeny.
Jednou jsem narazil na myšlenku (myslím, že to bylo u C.G.Junga, ale nejsem si jistý), která podle mého názoru nejlépe vystihuje vztah Evropy a křesťanství: "Evropa se chovala příliš agresivně a za to ji stihnul trest: Od Asie se nakazila křesťanstvím."
Ve svém úvodním příspěvku jste argumentoval ve prospěch křesťanských kořenů citacemi z bible, které jou stále živé. Já si tedy dovolím uvést některé výrazy z Evropy doby předkřesťanské, které také stále žijí.
Damoklův meč, danajský dar, Pandořina skříňka, Sisyfova práce, Tantalova muka, Augiášův chlév, Prokrustovo lože, střela Amorova, vstát z popela jako Fénix, lukulské hody, Pyrrhovo vítězství, Sibyllina proroctví, trojský kůň, spartánská výchova, proplouvání mezi Skylou a Charybdou..., dále postavy jako Nymfy-vodní, lesní a horské bohyně podobné našim vílám nebo rusalkám, Sirény-obludy vynikající krásným hlasem, Fortuna-bohyně štěstěny, Asklépios a jeho had-bůh lékařství a jeho dcera Hygieia, Flora-bohyně květů a jara, Fáma-zosobnění špatné pověsti, Échó-horská nymfa proměněná v ozvěnu, Erós-bůh lásky, Múzy-bohyně umění, Chaos-stav počátku světa, Hypnos-bůh spánku, Morfeus-bůh snů, Chronos-čas a jeho zosobnění v božskou bytost, atd., atd.
A to si vemte, že antické báje nebyly, na rozdíl od bible, po stalení lidem v Evropě vtloukány do hlavy. Jejich životnost tak vyniká o to více.
A teď se třeba podívejte na oblohu. Název ani jednoho souhvězdí, ani jedné planety nebo jejího měsíce, ani jedné hvězdy (kromě jakési blíže neurčené historické hvězdy betlémské) nemá spojitost s křesťanstvím.
A vůbec pokud jde o přírodní vědy je přínos křesťanství nulový, nebo abych byl přesnější výrazně záporný. Takže o kořenech přírodních věd v křesťanství nemůže být ani řeči. ("Je jistě svatým Laktancius, který popřel kulatost Země, svatý je také Augustin, který sice kulatost připustil, ale popíral protinožce, je svaté officium naší doby, které připouští nepatrnost Země, ale nikoli její pohyb. Pro mne však je nejposvátnější pravda". Johannes Kepler, 1609.)
Pokud jde o literaturu, existuje literatura, která vychází z křesťanství, ale i taková, která z něj nevychází. Záleží na tom, kterou si vyberete. Vyznamné ale je, že základ evropské literatury je předkřesťanský. Kromě antické literatury jsou to například islandské ságy, ruské Byliny, anglický Beowulf, německé Písně o Nibelunzích atd. Proto bych ani v tomto případě nemluvil o kořenech.Zmiňujete se s despektem o Jiráskovi. Nevím, proč je teď taková móda ho kritizovat. Sám nemůžu soudit, pro přílišnou rozvláčnost jeho stylu jsem od něj nikdy nic nepřečetl, ale pověsti o praotci Čechovi, Libuši a dívčí válce uvádí již Kosmova kronika (Kosmas zemřel v r. 1125). Historik Dušan Třeštík dochází ve své knize Mýty kmene Čechů k závěru, že pověst o příchodu Čechů (o praotci Čechovi) je pravdivá a k pověsti o Libuši píše:"...za bezpečné můžeme považovat, že v 10.-12. století existovala pověst, kterou v letech 992-994 citoval Kristián a někdy brzy po roku 1120 ji přepracoval Kosmas. V žádném případě nemohlo jít o učený výmysl jednoho či druhého z obou autorů" Jak je tedy vidět, jde tedy u těchto pověstí o autentický předkřesťanský - pohanský materiál, dosud stále živý. (Také díky Jiráskovi.)
Pohádky: Postavy jako víly, rusalky atd. jsou předkřesťanské (ze sovanské pohanské mytologie). Bajky jsou předkřesťanské (Ezop) nebo mimokřesťanské. (Zvířata podle křesťanství nemají duši a nejsou člověku partnerem, jsou mu dána, tak říkajíc Bohem do užívání.) Vystupování čertů v pohádkách je, podle toho, co vím, spíše čským specifikem a a je velmi mladého data. (Jan Drda, Josef Lada). V klasických evropských pohádkách (Charles Perrault, bratři Grimmové) čerti nejsou, zato zvířata tam vystupují hojně. Křesťanský základ těchto pohádek nikde nevidím, jde většinou o zpracování nebo rozpracování lidové slovesnosti.
Výtvarné umění: Pravěké umění bych rozhodně nepodceňoval. Ukazuje na vysokou úroveň našich předků a poskytuje výpověď o skutečných kořenech Evropy, přesněji řečeno na to, co já osobně považuji za skutečné kořeny Evropy a její kultury. Při posuzování toho, co zůstalo z výtvarného umění předkřesťanské Evropy je taky potřeba mít na mysli i zub času a také to, že křesťané ve své náboženské horlivosti mnohé zničili. Pak přišla tedy křesťanská éra. Tvrdit, že se v té produkovaly jen obrazy s křesťanskou tématikou (i když církev měla ohromnou moc i majetek), je více než přehnané. Nejslavnější obraz je Mona Lisa. Jako vyobrazení ženy (n.b.bez křížku nebo jiného křesťanského symbolu!) má námětem blíže k pravěkým venuším než ke křesťanství. Existuje bezpočet portrétů, krajinářských obrazů, obrazů inspirovaných antikou (Zrození Venuše).
A křesťanské svátky. Slyšel jsem o lidech, pravověrných křesťanech, kteří svátky jako Vánoce nebo Velikonoce neslaví, protože jsou to podle nich vlastně pohanské svátky, na kterých je jen křesťanský nátěr. Mají pravdu, tito zbožní lidé. Proč se třeba Vánoce slaví v době zimního slunovratu? V knize Toulky minulostí světa, 3. díl, editor Zdeněk Volný (Praha, Via Facti 2001) se na straně 184 píše:
K tomuto datu (25.prosince) nedospěly obě křesťanské autority (sv.Augustin a sv.Jan Zlatoústý) náhodně. 25.prosince totiž Římané slavili narození neporazitelného Slunce, Dies natalis Solis Invicti, zimní slunovrat..., což byl důvod k nespoutanému veselí, divokým radovánkám, bohatým hostinám a výměně dárečků. V ten den byly úřady i školy zavřené a dokonce i otrokům se dovolovalo, aby se bavili a vyváděli. Anonymní církevní autor ze Sýrie nám ze 4.století zanechal zcela pragmatické přiznání, proč se ve skutečnosti Ježíšovy narozeniny přesunuly:"Zvykem pohanů bylo oslavovat 25.prosince narození Slunce a během těchto slavností zapalovat světla. Těchto slavností a svátků se zúčastnili i křesťané. Proto si někteří představitelé církve všimli, že křesťané projevují náchylnost k těmto oslavám a rozhodli se, že v tento den je potřeba oslavovat Boží narození."
A teď, co má jehličnatý strom, jmelí, zlaté prasátko, věštění z litého olova, zakopávání kostí pod stromy atd. společného s narozením a životem Ježíše Krista? Nic. Všechno toto má předkřesťanský nebo nekřesťanský základ.
A podobně je tomu s každým křesťanským svátkem.
Na závěr ještě citace z knihy Mít nebo být od psychologa Ericha Fromma. Ten si klade otázku: "Je západní svět křesťanský?" a ke své vlastní lítosti si odpovídá:"Podle historických spisů a všeobecného mínění probíhalo obrácení Evropy ke křesťanství nejprve za římské říše pod Konstantinem, pak následovalo obracení pohanů v severní Evropě za "apoštola Germánů" Bonifáce a jiných v 8.století. Ale byla Evropa skutečně pokřesťanštěna?
I když se na tuto otázku všeobecně odpovídá kladně, důkladnější analýza ukazuje, že evropské obrácení ke křesťanství bylo velkou měrou povrchní. Dá se nanejvýš mluvit o časově omezeném obrácení ke křesťanství od 12.do 16. století. Po tomto období byla konverze většinou jen ideologií a víceméně úplným podřízením církvi. Neznamená však změnu srdce..."
Možná se z uvedeného dá pochopit, proč považovat kořeny Evropy za křesťanské je pro mě nemožné.
Wu
2005-08-04 20:55:02
Máte pravdu, samozřejmě že tisíc let tvrdého prosazování nechalo stopy, podobně jako je nechalo 40 let komunismu. Jenže takové, že to původní už není, nebo je tak ovlivněné, že už stejně původní není. Kde ty kořeny máme?
Kolik zůstalo z pohanských názorů nebo rituálů? Jen to, co křesťanství spolklo nebo tolerovalo. Máme nějaké dobře známé příběhy (kromě Jiráskovy fantazie) z doby před křesťanstvím? Snad pohádky, ale ty se zabývají hlavně dobrem nebo zlem, ne světonázorem... Třeba čert - že je zlý ví každý, nosí duše do pekla. Ejhle, zas tu na nás kouká křesťanství (nikoliv pohanský rohatý bůh).

Řecko položilo základy filozofie, bezpochyby. A pak se s tím křesťanská kultura prala víc než tisíc let. Jak dlouho trvalo, než se jim povedlo toho proradného :) Aristotela zapasovat do teologie. Středověká filozofie stála na Kristovi a i každý modernější myslitel se s tím nějak musel vyrovnat (přijmout, popřít, vynechat, takže i jeho dílo nese stopy). Svobodné myšlení je výsada posledních pár stovek let.

Co ještě patří do kultury? Literatura, architektura, umění, věda, vše co člověk vytvořil... Vezmu třeba historii výtvarného umění. Nějaké jeskynní malby, sošky, vzory na nádobách, pak dlouho nic a pak už tu máme tisíc let madon, křížové cesty atd. Kolik je toho "původního", co považujeme za své?

Koho z vzdálenější historie známe? svatý Václav, Karel IV, Komenský, Hus, Žižka... zase ty kořeny. Máme je tam, i když nechceme.
Vít Lang
2005-08-04 17:34:42