Ježek je na zahradě vítaný host. Je sice všežravec, ale dává přednost bezobratlým, což je hmyz a jeho larvy, žížaly nebo slimáci (a to se počítá!).
(Z toho také plyne, že pohádkové zobrazení s ovocem na bodlinách je hloupost, stejně jako miska mléka při pokusu o záchranu. Jako první pomoc se doporučují kočičí granule.)
Na našem území se vyskytují ježek západní a ježek východní. Jak je rozeznat píší na Wikiipedii:
- spolehlivým znakem ježka západního je typické zbarvení čelní masky (tmavé chlupy táhnoucí se od čenichu k očím, tzv. brýle), barva a uspořádání bodlin – bodliny jsou pravidelně pruhované a směřují jedním směrem, dozadu; břicho: podélná tmavá skvrna (někdy špatně viditelná);
- bodliny ježka východního jsou nepravidelně pruhované a směřují všemi směry; břicho: v mládí tmavé, ve stáří světlé – nápadná světlá náprsenka;
Tenhle z mé zahrady tedy bude určitě západní:
Zatímco tohoto žíznivého ze ZOO Dvůr Králové bych tipl spíše na východního:
Při pocitu ohrožení ježek zpevní a naježí bodliny, někdy nadskakuje a odrazuje také hlasitým funěním. Uslyší-li predátora (lišku, psa), stočí se do klubíčka; bodlinatá koule většinu živočichů odradí. (Wikipedie)
Ježek vypadá docela nemotorně, ve skutečnosti ale umí dobře plavat, šplhat i běhat. Ostatně i normální pohyb je docela svižný:
Odkazy:
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.